Seagate zapowiada najszybszy na świecie dysk SSD

Nowy model dysku SSD z rodziny Seagate Nytro PCIe będzie miał dwa razy większą liczbę ścieżek I/O co pozwoli na transmisję danych z szybkością 10 GB/s. Będzie to więc najprawdopodobniej najszybsza tego typu pamięć masowa na świecie.

Najszybszy, dostępny obecnie dysk SSD tej firmy nosi nazwę Nytro XP6500, ma postać karty, można na nim przechowywać 4 TB danych i transmitować je z szybkością 4 GB/s. Seagate zapowiada, że kolejny produkt tej linii będzie miał dwa razy większą liczbę ścieżek I/O (16) wchodzących w skład interfejsu PCIe co pozwoli na transmisję z szybkością 10 GB/s.

Firma zapowiada, że dysk będzie spełniać wymogi szeregu specyfikacji ratyfikowanych w ramach projektu OCP (Open Compute Project), który powstał w 2011 roku. To otwarte specyfikacje, dzięki którym dostawcy usług IT mogą budować kompatybilne ze sobą centra danych. To dla takich firma ważna wiadomość. Oznacza ona bowiem, że jedno gniazdo zawierające dysk SSD typu PCIe/NVMe będzie w stanie udostępniać dane ponad dwa razy szybciej niż poprzednio.

Zobacz również:

Seagate zapowiada najszybszy na świecie dysk SSD

Nytro XP6500

Seagate informuje, że nowy dysk (wykorzystujący technologie PCIe i NVMe; Non-Volatile Memory express) pojawi się w jego ofercie w drugim kwartale tego roku i że zaprezentuje go oficjalnie jeszcze w tym tygodniu w San Jose (Kalifornia) na konferencji OCP Summit. Dyski SSD tego typu wymieniają dane z płytą główną komputera za pośrednictwem interfejsu PCIe i kontrolera NVMe.

Seagate zapowiada najszybszy na świecie dysk SSD

Konstrukcja zapowiadanego przez Seagate, nowego dysku SSD

Warto przypomnieć, że pierwszy intelowski dysk SSD klasy konsumenckiej wspierający technologie PCIe i NVMe pojawił się na rynku prawie równo rok temu (pisaliśmy o tym tutaj). Dziesięć miesięcy wcześniej Intel wprowadził na rynek swoje pierwsze dyski SSD tego typu przeznaczone dla centrów danych. Były to rozwiązania oznaczone symbolami DC P3700 oraz P3500, wymieniające dane z płytą główną z szybkością dochodząca do 3 GB/s.


TOP 200