Seagate zapowiada dyski twarde 5TB i 20TB

Mniejsze dyski trafią do sprzedaży już w przyszłym roku. Na większe poczekamy mniej więcej do roku 2020.

Seagate zapowiada dyski twarde 5TB i 20TB

Technologia SMR

Seagate pochwalił się sprzedażą twardych dysków wykorzystujących nową technologię SMR – shingled magnetic recording. W ręce odbiorców trafił już ponad milion dysków wspierających SMR. I to właśnie ta technologia pozwolić ma na tworzenie o wiele bardziej pojemnych rozwiązań, które – jak podkreśla Seagate – będą bardzo potrzebne już wkrótce.

Firma przypomina, że branża dobiega do kresu możliwości miniaturyzowania dysków - ścieżek. SMR oraz technologia HAMR (Heat-assisted magnetic recording) sprawić mają, że dyski będzie można powiększyć, bez narażania ich na utratę danych. CTO firmy Seagate, Mark Re zapowiedział, że dzięki SMR, już wkrótce jego firma zaoferuje dyski o najniższym koszcie za gigabajt powierzchni. Dyski te będą miały pojemność do 5TB, a nawet więcej.

Zobacz również:

  • Telegram chce, aby z jego usługi zaczął korzystać biznes
  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

Firma nie ujawniła jednak wiele informacji na temat samego SMR. Wiadomo jedynie, że jego nazwa oddaje to, co udało się zrobić inżynierom. Ścieżki w twardym dysku mogą dzięki niej nachodzić na siebie niczym dachówki w naszym domu. Robią to jednak jedynie w przypadku ścieżki zapisu, a technologia działa najlepiej w nowych dyskach twardych – w przypadku starszych może doprowadzić do nieumyślnego zniszczenia danych. Seagate nie chciał powiedzieć do jakich modeli dysków wprowadzono technologię SMR. Firma ujawniła jedynie, że informuje o tym twórców komputerów.

“Branża twardych dysków doświadcza ponad 30% rocznych wzrostów dostarczanych petabajtów pojemności. W tym samym czasie, gęstość dysków poprawia się o mniej niż 20% rocznie. Technologia SMR to rozwiązanie wykorzystujące istniejącą architekturę twardy dysków, by zmniejszyć wymienioną przed chwilą różnicę. Jednocześnie tworzy stosunkowo prostą i opłacalną drogę prowadzącą do stworzenia twardych dysków o większej pojemności” – powiedział wiceprezes IDC research, John Rydning.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200