Seagate prezentuje nową technologię, która odzyskuje dane z uszkodzonych dysków twardych

Firma zmodyfikowała gruntownie macierze pamięci masowej linii Exos Application Platform, wyposażając je w nowy kontroler ASIC RAID, który podwaja ich wydajność i wspiera rozwiązanie potrafiące odzyskiwać automatycznie dane zapisane na dyskach twardych, które uległy awarii. Chodzi o technologię ADR.

Grafika: Seagate

W nowych pamięciach masowych Exos X można instalować zarówno standardowe dyski twarde (HDD), jak i dyski SSD zawierające półprzewodnikową pamięć NAND/flash. Pamięcią zarządza oprogramowanie, które przepisuje automatycznie tzw. „gorące” dane (czyli takie, które są często używane), z dysków HDD na dyski SSD, przepisując jednocześnie z nich rzadko używane (czyli „zimne” dane) na dyski twarde.

Seagate oferuje trzy modele macierzy Exos X, różniące się rozmiarem i liczbą kieszeni na dyski: model 2U12 (obudowa 2U z 12 3,5-calowymi kieszeniami na dyski twarde), 2U24 (obudowa 2U z 24 kieszeniami na dyski) oraz 5U84 (984 kieszeni w obudowie 5U). Wszystkie modele posiadają standardowe połączenia: SAS, Network Attached SAS, Fibre Channel do 32G, iSCSI do 25G oraz opcję 10GBASE-T.

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • Nowa era w pojemności dysków twardych
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Macierze są wyposażone w nowy kontroler VelosCT, który podwaja wydajność w porównaniu ze starym kontrolerem, wykonując do 725 000 operacji we/wy na sekundę przy opóźnieniu 1 ms, oraz odczytując sekwencyjnie dane z szybkością 12 GB/s i zapisując je w tym samym trybie z szybkością 10 GB/s. Nowe systemy wykorzystują również technologię kodowania ADAPT (Autonomic Distributed Allocation Protection Technology) firmy Seagate, która minimalizuje narzuty związane z nadmiarowością danych.

Pamięci wspierają też nową technologię ADR (Automatic Drive Regeneration). Jeśli głowica odczytu/zapisu dysku twardego ulegnie awarii, ADR wycofuje uszkodzoną głowicę z eksploatacji, ale pozostawia pozostałe głowice działające. W ten sposób wyklucza z eksploatacji tylko jeden talerz, a nie cały dysk. Wtedy do akcji wchodzi technologia ADAPT, która odzyskuje dane z uszkodzonego talerza i zapisuje je w innym miejscu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200