Scalone przejęcia

Na początku sierpnia nastąpiły połączenia firm z rynku procesorów i układów scalonych.

Na początku sierpnia nastąpiły połączenia firm z rynku procesorów i układów scalonych.

Po rynku sieciowym, do serii przejęć doszło w ostatnim czasie wśród producentów procesorów i układów scalonych. Doprowadziło to do większej konsolidacji branży, w czym wielu znawców tego rynku widzi zagrożenie dla dotychczasowej dominującej pozycji Intela.

Pierwszego dnia sierpnia br. National Semiconductor Corp. zdecydował się przejąć, przeżywającą problemy finansowe firmę Cyrix Corp. Dzień później, 2 sierpnia, poinformowano o planach Intel Corp. dotyczących przejęcia Chip & Technologies Inc., producenta układów graficznych do notebooków. Natomiast tydzień wcześniej Zilog, w przeszłości największy konkurent Intela na rynku procesorów, został przejęty przez grupe kapitałową Texas Pacific. Wartość ostatniej transakcji szacowana jest na 527 mln USD.

Konkurencja komplementarna

National Semiconductor przejął Cyrixa, płacąc 500 mln USD, głównie ze względu na produkowane przez niego procesory do komputerów PC, konkurujące na rynku z intelowskim Pentium. Do tej pory oferty Intela i National uzupełniały się, dwie lub trzy najdroższe części komputera dostarczał pierwszy z tych producentów, a całą resztę z wyjątkiem pamięci drugi. Obecnie, gdy wraz z przejęciem Cyrixa National Semiconductor uzyskał dostęp do technologii MMX oraz procesorów kompatybilnych z x86, stanie się on bezpośrednim konkurentem Intela. Jak twierdzą specjaliści, transakcja ta jest korzystna także dla Cyrixa ze względu na otrzymane w ten sposób wsparcie finansowe. W ubiegłym kwartale Cyrix odnotował bowiem stratę w wysokości 5,3 mln USD, a rok wcześniej wyniosła ona 16,4 mln USD. Obaj producenci zamierzają połączyć swoje siły, obniżając tym samym koszty produkcji, w celu tworzenia procesorów dla tanich komputerów PC (mniej niż 1 tys. USD, a nawet 500 USD).

Grafika w procesorze

Intel i Chip współpracowały już ze sobą przy tworzeniu procesorów graficznych, jednak ostatnia umowa, zdaniem specjalistów, poprawi pozycję pierwszego z nich na rynku układów dla komputerów przenośnych. Intel zamierza dzięki rozwiązaniom Chip & Technology zwiększyć oferowane przez siebie możliwości graficzne w tego typu maszynach. Już teraz może on włączać funkcje graficzne do produkowanych przez siebie procesorów lub też oferować te układy graficzne na standardowej płycie głównej. Wykupiona przez Intela firma, za którą zapłacił on 420 mln USD, stanie się częścią Graphics Component Division.


TOP 200