Satelity Starlink objęły swym zasięgiem kolejny kontynent

Po przeprowadzeniu testów na Antarktydzie, firma SpaceX ogłosiła iż jej satelity Starlink mogą już świadczyć swoje usługi na wszystkich siedmiu kontynentach Ziemi. Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki NFS (National Science Foundation) potwierdziła, że jej pracownicy testują od jakiegoś czasu taką polarną usługę satelitarną na jej stacji McMurdo.

Grafika: NFS

McMurdo jest największą stacją NFS funkcjonującą na Antarktydzie, która pełni rolę centrum logistycznego koordynującego pracę całego amerykańskiego programu antarktycznego USAP (US Antarctic Program). Pracownicy stacji mają od niedawna do dyspozycji kosmiczny terminal komunikujący się z satelitami Starlink, który służy im do prowadzenie badań naukowych.

McMurdo, będąc głównym ośrodkiem prowadzącym badania dotyczące klimatu i geologii, ma już do dyspozycji standardowe łącze satelitarne. Jednak ma ono ograniczoną przepustowość, dlatego terminal Starlink znacznie usprawni pracę całej stacji, gdyż transmituje dane wielokrotnie szybciej. Jednak w tym przypadku nie mamy do czynienia z tradycyjną konfiguracja usługi Obsługując tak odległą lokalizację jak Antarktyda, satelity Starlink realizują to zadanie za pomocą kosmicznych laserów.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • Do strefy Gazy mogą trafić stacje łączności satelitarnej Starlink
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink

SpaceX testuje tę technologię mając nadzieję, że z czasem zbuduje bazującą na niej globalną sieć grid, która może łączyć z Internetem nawet odległe lokalizacje, takie jak właśnie Antarktyda czy morza i oceany. Dlatego łącza laserowe mają zostać wzmocnione w przyszłych wersjach satelitów Starlink, co powinno ogólnie zwiększyć ich szybkość.

Warto też pamiętać, że SpaceX nie jest pierwszą firmą , który używa laserów kosmicznych do komunikacji. Duże osiągnięcia ma tu NASA, która testuje od jakiegoś czasu podobną technologię, która ma być używana do komunikowania się jej pojazdami kosmicznymi Artemis.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200