Satelity Starlink muszą ciągle korygować swe orbity, aby nie zderzyć się z innymi kosmicznymi obiektami

Okazuje się, że krążące wokół Ziemi po niskich orbitach satelity Starlink muszą wykonywać każdego dnia tysiące manewrów, unikając w ten sposób potencjalnych kolizji z innymi kosmicznymi obiektami.

Grafika: SpaceX

Kosmos staje się coraz bardziej zatłoczony, tak iż naukowcy obawiają się, że wcześniej czy później dojdzie jednak do tego, że jakiś satelita Starlink uderzy w inny obiekt. Szacuje się, że, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku satelity komunikacyjne Starlink wykonały ponad 25 tys. korekt swoich orbit, unikając w ten sposób zderzenia z innym znajdującym się w pobliżu obiektem. SpaceX wyjaśnia, że stosuje bardzo rygorystyczny próg manewrowania.

Standardowo do korekty dochodzi wtedy, gdy prawdopodobieństwo kolizji jest większe niż 1 na 100 tys. W przypadku Starlinków próg ten wynosi 1 na 10 tys. Ciekawe jest to, że spośród 25 000 manewrów ponad 1300 z nich miało na celu uniknięcie zderzenia ze szczątki broni antysatelitarnej, którą Rosja wystrzeliła w kosmos dwa lata temu (chociaż tylko 9% szczątków tych obiektów nadal znajduje się na orbicie). Liczba korekt zwiększa się z każdym dniem, co jest związane z tym, że obiektów kosmicznych ciągle przybywa. Firma SpaceX poinformowała niedawno, że wystrzeliła w ostatnim czasie na orbitę prawie 500 kolejnych satelitów Starlink.

Zobacz również:

SpaceX nie jest jedyną firmą, która ma w planach stworzenie megakonstelacji na orbicie. Nawet jeśli niektóre z tych projektów zakończą się fiaskiem, do końca dekady w kosmosie prawdopodobnie nadal będą znajdować się dziesiątki tysięcy obiektów. Naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jeden problem. Satelity Starlink emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które może mieć wpływ na badania astronomiczne. Przeprowadzone przez nich symulacje pokazały, że im większa konstelacja, problem nasila się, gdyż promieniowanie ze wszystkich satelitów sumuje się. Autorzy badania poinformowali już firmę SpaceX o tym zagrożeniu. Wprowadziła ona już nawet pewne zmiany do następnej generacji satelitów Starlink, aby pomóc złagodzić wpływ tych emisji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200