Satelitarny IoT

Wiele firm przygotowuje się do wdrażania aplikacji IoT zastanawiając się jednocześnie, jak łączyć się z takimi sieciowymi środowiskami wtedy, gdy zlokalizowane są one w odległych miejscach, które nie są obsługiwane nawet przez telefonię komórkową. I tu z pomocą może im przyjść łączność satelitarna.

Środowiska IoT bazują często na sieciach komputerowych znanych pod skrótem LPWAN. To sieci typu Low-Power Wide-Area Network, czyli energooszczędne, długodystansowe sieci komputerowe zoptymalizowane do obsługiwania urządzeń IoT (np. czujników i mierników), przystosowane jednocześnie do komunikowania się z odległymi serwerami, wymieniając z nimi dane za pośrednictwem bezprzewodowych połączeń WAN.

Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni pracują na usługami, dzięki którymi sieci LPWAN mogą wymieniać dane ze światem zewnętrznym zarówno za pośrednictwem standardowych połączeń GSM, jak i korzystając z łączności satelitarnej. Z ofertą taką wyszła ostatnio znana amerykański firma telekomunikacyjna AT&T oraz współpracujący z nim operator sieci bezprzewodowych Globecomm.

Zobacz również:

Obie firmy świadczą już usługi zapewniające firmom oraz użytkownikom indywidualnym łączność z odległymi instalacjami LPWAN, wykorzystując jednak do tego celu wyłącznie sieci Wi-Fi oraz komórkowe. Obecnie z instalacjami takimi będzie się można łączyć nawet wtedy, gdy nie znajdują się one w obszarze działania żadnego masztu komórkowego czy punktu dostępowego Wi-Fi. Będzie za to można się nimi komunikować za pośrednictwem łączy satelitarnych.

Usługa świadczony przez firmy AT&T oraz Globecomm ma jedną kapitalną zaletę. Zapewni użytkownikowi łączność z absolutnie każdą instalacją IoT. I o to niezależnie od tego czy znajduje się ona z centrum dużego miasta czy też w niezamieszkałym przez nikogo odległy miejscu, np. w środku Puszczy Białowieskiej, na australijskiej pustyni czy nawet na bezludnej wyspie. Instalacja taka może się też znajdować na statkach pływających po wszystkich morzach i oceanach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200