Samsung zdetronizował Intela

Jak wynika z raportu opublikowanego wczoraj przez firmę analityczną Gartner, w rankingu wymieniającym największych producentów półprzewodników na świecie, pierwszy raz od 2018 roku całej stawki nie otwiera Intel, który musiał ustąpić miejsca Samsungowi.

Grafika: Vishnu Mohanan/Unsplash

Według raportu, światowe przychody na rynku półprzewodników wzrosły w ciągu całego 2021 roku o 26,3%, do 595 mld USD. W międzyczasie udział Samsunga w rynku wzrósł do 12,3%, co oznacza wzrost o 28% rok do roku.

Południowokoreański gigant elektroniczny osiągnął prawie 73,2 mld USD całkowitego przychodu w 2021 roku w porównaniu z nieco ponad 57,1 mld USD rok wcześniej. Intel odnotował natomiast nieznaczne zmniejszenie swoich przychodów, z 72,7 mld USD w 2020 roku do 72,5 mld USD w zeszłym roku.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • C językiem programowania 2023 roku
  • Rząd amerykański wspiera dotacjami rodzimą produkcję chipów#

Firma SK Hynix zajęła trzecie miejsce na liście, ze wzrostem przychodów o 40,6% (porównując rok do roku), osiągając wynik 36,3 mld USD. W pierwszej dziesiątce znalazły się następujące firmy (w kolejności z malejącymi przychodami): Micron, Qualcomm, Broadcom, MediaTek, Texas Instruments, Nvidia i AMD, z których wszystkie odnotowały wzrosty przychodów od 19% do 68%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200