Samsung zapowiedział własną usługę telefonii satelitarnej

Południowokoreańska korporacja ogłosiła w tym tygodniu, że pracuje nad własnym rozwiązaniem, dzięki któremu jej smartfony będą w stanie wymieniać dane z satelitami. Będzie to możliwe po zainstalowaniu w smartfonie modemu 5G obsługującego sieci NTN (Non-Terrestrial Network).

Grafika: Unsplash

Firma ma już taki satelitarny modem, dzięki któremu smartfony mogą komunikować się z satelitami w miejscach, w których nie funkcjonuje sieć komórkowa. Modem będzie ściśle zintegrowany z firmowym układem Exynos, który jest już instalowany w smartfonach Samsunga.

Koreański gigant technologiczny idzie więc w ślady firmy Apple, które wprowadziła już takie satelitarne rozwiązanie do swoich smartfonów iPhone 14 i 14 Pro. Apple oferuje już takie smartfony w kilku krajach na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francje, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Apple wykorzystuje do tego celu sieć satelitarną Globalstar.

Zobacz również:

Oferowane obecnie rozwiązania satelitarne tego typu wspierają dwukierunkowe wysyłanie wiadomości SMS, które pozwalają użytkownikowi smartfona wzywać pomocy w sytuacjach awaryjnych, wtedy gdy znajdą się w miejscu, w którym nie funkcjonuje sieć komórkowa ani nie ma dostępu do internetu.

Samsung informuje, że zaczął już pracować nad kolejną wersję technologii, która pozwoli w przyszłości przesyłać w ten sposób również zdjęcia, a nawet filmy. będą mogły również wysyłać zdjęcia i filmy. W najbliższej przyszłości można sie spodziewać kolejnych nowości w tym obszarze. Świadczy o tym choćby fakt, że dwie znane firmy (Qualcomm i Iridium) ogłosiły w zeszłym miesiącu na targach Consumer Electronics Show Qualcomm ogłosił partnerstwo, które ma zaowocować wprowadzeniem komunikacji satelitarnej do telefonów z systemem Android wyposażonych w procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200