Samsung zapowiada nowe dyski SSD klasy konsumenckiej oraz dla przedsiębiorstw

Samsung poszerza ofertę o nowe dyski SSD klasy konsumenckiej należące do linii 840 EVO. Firma informuje, że nowe dyski pracują od dwóch do trzech razy szybciej (zależnie od pojemności) niż jej dyski SSD poprzedniej generacji. Samsung zapowiada też nowe dyski SSD dla przedsiębiorstw, w tym dysk SSD tej klasy mający pojemność 1,6 TB.

840 EVO to 2,5-calowe dyski SATA o pojemności od 120 GB do 1 TB, wyposażone w pamięci NAND produkowane przy użyciu technologii 20 nanometrów

Dysk 840 EVO mający pojemność 1 TB zapisuje sekwencyjnie dane z szybkością 520 MB/s (dwa razy szybciej niż poprzednio), a dysk 840 EVO mający pojemność 120 GB zapisuje sekwencyjnie dane z szybkością 410 MB/s (trzy razy szybciej niż poprzednio).

Zobacz również:

  • Dyski PCIe 5.0 mogą wymusić stosowanie nowego rozmiaru M.2

Ponieważ ceny pamięci NAND ciągle spadają, wielu producentów pamięci masowych zaczęło włączać do swoich ofert dyski SSD zdolne przechowywać 1 TB danych. I tak np. Micron zaprezentował kilka miesięcy temu dysk SSD noszący nazwę Crucial M500, który ma pojemność 1 TB. Firma poinformowała wtedy, że dysk będzie kosztować ok. 600 USD, czyli przechowanie na nim jednego 1 GB kosztuje 60 centów. Przyglądając się cenom dysków SSD o podobnej pojemności, produkowanym przez inne firmy, to bardzo trakcyjna cena. Warto przypomnieć, że pierwszy dysk SSD mający pojemność 1 TB pojawił się na rynku dość dawno, bo w 2011 r. Jego producentem była firma OCZ, a dysk wyceniono na ok. 2500 USD.

Samsung nie podał jeszcze ceny dysków linii 840 EVO, które pojawią się na rynku w sierpniu br. Wiadomo już, że dyski pracują nieco szybciej niż podobne produkty oferowane przez firmę Micron. Te pierwsze wykonują w ciągu jednej sekundy 98 tys. operacji I/O, a drugie 90 tys. (przypadkowe operacje pisania/czytania danych).

Samsung zapowiedział też nową linię dysków SSD klasy "enterprise", w tym dysk mający pojemność 1,6 TB, który wykonuje w ciągu jednej sekundy 740 tys. operacji I/O (podczas operacji przypadkowego odczytywania danych). Dostępne też będą dyski o pojemności 400 GB i 800 GB. Firma ujawniła, że pracuje nad 2,5-calowymi dyskami SSD wyposażonymi w interfejs NVMe (Non-Volatile Memory express), który w opinii specjalistów zastąpi w przyszłości w dyskach SSD interfejs SATA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200