Samsung wypracował gigantyczne zyski przez niedobór chipów

Samsung pochwalił się, że firma wypracowała rekordowy zysk kwartalny. To najwyższy zysk operacyjny od III kwartału 2018 r. Powód? Niedobór chipów, dzięki któremu można było znacznie podnieść ceny.

Samsung wykorzystał niedobór chipów i zwiększył ceny / Fot. Babak, Unsplash.com

Samsung wykorzystał niedobór chipów i zwiększył ceny / Fot. Babak, Unsplash.com

Rosnące ceny półprzewodników pomogły Samsungowi osiągnąć najwyższy kwartalny zysk od 2018 roku. Tak przynajmniej można wywnioskować po ostatnim sprawozdaniu finansowym.

Zysk operacyjny Samsunga w III kwartale wzrósł o 27,9% do 13,24 miliarda dolarów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i o 26% od drugiego kwartału 2021 r.

Zobacz również:

  • Samsung ma własny model AI
  • Amerykanie zbudują w Niemczech fabrykę chipów
  • Dobre prognozy dla rynku półprzewodników

To najwyższy zysk operacyjny od trzeciego kwartału 2018 r., kiedy Samsung odnotował zysk w wysokości ponad 14,6 miliarda dolarów.

Sukces przypisano cenom chipów. Popyt na półprzewodniki okazał się bardzo wysoki, ponieważ mamy globalny niedobór. Samsung dostarcza więc chipy, ale tym, którzy płacą najwięcej. A chętnych nie brakuje. Warto dodać, że równie duże zapotrzebowanie jest na wszelkiego rodzaju wyświetlacze.

Zarówno chipy, jak i wyświetlacze są częścią działu Samsung Device Solutions, który w II kwartale odpowiadał za prawie połowę łącznych przychodów firmy.

Samsung nie opublikował jeszcze pełnych wyników finansowych za III kwartał według jednostek biznesowych, a dalsze informacje spodziewane są do końca października. Jednak analitycy szacują, że sama jednostka chipowa giganta technologicznego prawdopodobnie doświadczyła wzrostu zysku operacyjnego o 79%, w porównaniu z rokiem 2020.

Co ciekawe, pomimo rosnących zysków prognozy finansowe są nieco poniżej oczekiwań analityków. Analiza finansowa przeprowadzona przez Refinitiv wcześniej szacowała zysk operacyjny na 13,5 miliarda dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200