Samsung wycofa się z produkcji paneli LCD?

Z początkiem kwietnia w firmie mają zostać wprowadzone zmiany organizacyjne zmierzające do wydzielenia działalności związanej z produkcją paneli ciekłokrystalicznych. Koreański gigant chce koncentrować się na bardziej dochodowych technologiach wyświetlania obrazu. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości nowa spółka zostanie sprzedana.

Z początkiem kwietnia za produkcję paneli LCD na potrzeby firmy Samsung odpowiadać ma spółka znana pod tymczasową nazwą Samsung Display. Przedstawiciele kierownictwa koncernu Samsung Electronics podkreślają, że utworzenie nowej spółki ma pozwolić na zwiększenie efektywności i elastyczności działania koncernu Samsung, a także uproszczenie procesów decyzyjnych.

O możliwości wycofania się firmy Samsung Electronics z produkcji paneli LCD na rynku spekulowano od kilku tygodni. Zdaniem analityków decyzja o wydzieleniu działalności związanej z wytwarzaniem paneli ciekłokrystalicznych jest związana przede wszystkim ze spadającym popytem na wyświetlacze wykorzystujące technologię LCD. Systematycznie spada również opłacalność produkcji paneli LCD. Ma to związek głównie z coraz niższym popytem na telewizory wyposażone w ekrany LCD. Z drugiej strony najwięksi producenci paneli ciekłokrystalicznych coraz boleśniej odczuwają presję ze strony tańszych, chińskich dostawców. Władze południowokoreańskiego koncernu nie ukrywają, że produkcja komponentów do wyświetlaczy ciekłokrystalicznych stała się nieopłacalna. W grudniu koncern Samsung zakończył współpracę w segmencie wyświetlaczy LCD z firmą Sony.

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?

Plan restrukturyzacji musi jednak zyskać aprobatę ze strony udziałowców firmy. Stosowne zostanie przeprowadzone najpewniej w połowie marca. Władze koncernu zapowiadają natomiast zwiększenie nakładów na rozwój działalności w zakresie produkcji ekranów opartych na organicznych diodach elektroluminescencyjnych OLED.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200