Samsung udostępnia łatę likwidującą błąd dostrzeżony w dyskach SSD

W jednym z najbardziej popularnych dysków SSD produkowanych przez firmę Samsung znajduje się błąd powodujący, że urządzenie wyraźnie zwalnia, wtedy gdy odczytuje starsze dane. Firma wprowadziła już do oprogramowania firmware poprawkę likwidującą błąd oraz udostępniła dokumentację instruującą użytkowników, jak mają postępować.

Błąd znajduje się w oprogramowaniu zarządzającym 2,5-calowymi dyskami 840 EVO oraz dyskami 840 EVO mSATA), które są wyposażone w układy pamięci flash typu MLC (Multi-Level Cell). Dyski te cieszący się obecnie na rynku dużą popularnością, gdyż koszt przechowywania na nich 1 GB danych nie przekracza 50 centów.

Dysk zwalnia podczas odczytywania starszych danych, ponieważ w oprogramowaniu zarządzającym pamięciami flash (a konkretnie w jednym z algorytmów) znajduje się błąd. Błąd ujawnia się tylko podczas odczytywania starszych danych, to znaczy takich, które były tylko raz zapisane i nie były następnie nigdy modyfikowane czy odczytywane. Oznacza to, że dyski pracują wyraźnie wolniej na początku swojej pracy, a z czasem (wtedy ilość danych, które nie były nigdy odczytywane, zdecydowanie maleje) degradacja wydajności jest znacznie niższa.

Zobacz również:

  • Samsung wypracował gigantyczne zyski przez niedobór chipów

Dyski 840 EVO SSD pojawiły się w ofercie firmy Samsung w 2013 r. Z czasem użytkownicy zaczęli narzekać, że potrafią one niekiedy pracować zdecydowanie wolniej niż powinny. Badania wykazały, ze problem tkwi w oprogramowaniu firmware zarządzającym dyskami. Uruchomiono od razu testy, które pokazały, że dysk odczytuje starsze dane z szybkością 158 MB/s, podczas gdy zgodnie ze specyfikacją techniczną powinno to być ponad 500 MB/s.

Poprawka dostępna jest tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200