Samsung twierdzi: mamy najszybszą na świecie pamięć LPDDR5X DRAM

Południowokoreański gigant technologiczny Samsung poinformował wczoraj, że testy badające wydajność produkowanej przez niego pamięci DRAM oznaczonej symbolem LPDDR5X wykazały, że obsługuje ona dane z rekordową szybkością 8,5 Gb/s. Jest to pamięć wytwarzana przy użyciu technologii tzw. ekstremalnego ultrafioletu EUV 14 nm, obsługująca znaną platformę Snapdragon firmy Qualcomm.

Grafika: Samsung

Samsung podkreśla, że zweryfikował prędkość układu zaledwie pięć miesięcy po osiągnięciu przez nią wydajności 7,5 Gb/s. Nowy rekord oznacza, że pamięć LPDDR5X pracuje 1,3 razy szybciej od produkowanej wcześniej pamięci LPDDR5, której maksymalna wydajność wynosiła 6,4 Gb/s.

Wyższa prędkość oznacza, że pamięć LPDDR5X może być używana również przez inne niż mobilne aplikacje. Zapotrzebowanie na pamięci DRAM typu LPDDR, zaliczane do energooszczędnych pamięci DRAM, rośnie ostatnio wyjątkowo dynamicznie.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • Ruszyła produkcja układów pamięci DRAM najnowszej generacji
  • Wydatki na IT wzrosną w przyszłym roku o 8%

Samsung podkreśla, że niższe zużycie energii przez pamięci tego typu powoduje, że konsumenci posiadający duże centra danych mogą zaoszczędzić sporo prądu. Firma informuje, że tak dobre parametry dotyczące energooszczędności udało jej się osiągnąć przede wszystkim dzięki zastosowaniu firmowej technologii. To zastrzeżony przez nią patent, który poprawia efektywność pracy układów wejścia/wyjścia i ogranicza w znaczący sposób zakłócenia pojawiające się na styku układu pamięci z komunikującym się nim procesorem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200