Samsung: tak źle nie było od 14 lat

Południowokoreańska firma opublikowała wstępne dane finansowe dotyczące przychodu i zysku osiągniętego w pierwszym kwartale tego roku. Okazuje się, że są to najgorsze wyniki od 2009 roku.

Grafika: StuartMiles/freerangestock.com

Przychody firmy zamknęły się w pierwszym kwartale tego roku kwotą 63 bilionów wonów (48 mld USD). Natomiast zysk operacyjny spadł do poziomu 600 miliardów wonów (czyli 450 mln USD). Tym samym porównując rok do roku, zysk operacyjny firmy spadł o 96% i jest najniższym od 14 lat od, czyli od pierwszego kwartału 2009 roku, wtedy gdy świat dotknął kryzys finansowy. Przychody spadły również o 19% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Analitycy szacują, że Samsung odnotował w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku jedne z największych strat w swojej historii. Podobne problemy mają też inne konkurujące z Samsungiem na tym rynku firmy, takie jak Micron i SK Hynix. Wszystkie odnotowały szczególnie duże straty w takich segmentach tego rynku, jak układy logiczne oraz wyświetlacze.

Zobacz również:

  • Comarch – niezawodna dywersyfikacja
  • Raport „Computerworld TOP 200” od dziś dostępny w sprzedaży
  • Biznes Xiaomi ewoluuje - to już nie tylko elektronika użytkowa

Ostry spadek na rynku chipów rozpoczął się w drugiej połowie zeszłego roku i ciągle pogłębia się. Wszyscy producenci chipów ostrzegali już na początku tego roku, że najgorsze może być dopiero przed nami. Prognozy te niestety sprawdzają się obecnie. Samsung potwierdza, że ograniczy w najbliższym czasie produkcję chipów, mając jednak nadzieję, że w dłuższej perspektywie popyt na nie będzie powoli rósł.

Dobra wiadomość jest taka, że pomimo spadku ogólnego zysku operacyjnego, w pierwszym kwartale biznes mobilny Samsunga osiągnął dość dobre wyniki. Głównie dzięki wprowadzeniu na rynek smartfonów linii Galaxy S23, które sprzedają się dużo lepiej niż smartfony Galaxy S22.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200