Samsung rezygnuje z narzędzi obsługiwanych przez boty AI

Południowokoreański koncern wydał zarządzanie zabraniające swoim pracownikom używania do celów służbowych narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Stało się to kilka tygodni po tym, gdy z jego serwerów wyciekły wrażliwe dane, które po jakimś czasie zostały wykorzystane przez bota ChatGPT.

Grafika: Samsung

Bojąc się iż incydent taki może się powtórzyć, Samsung zarządził czasową blokadę używania generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, których nie można obecnie uruchamiać na służbowych komputerach, tabletach i smartfonach. Zakaz obejmuje nie tylko boty, ale także wszystkie usługi korzystające z technologii AI. Chodzi tu przede wszystkim o przeglądarki i wyszukiwarki, które korzystają z usług inteligentnych botów.

Ograniczenie ma obowiązywać do czasu, gdy firma opracuje stosowne mechanizmy bezpieczeństwa zapobiegające takim incydentom. Jedno z rozwiązań przewiduje, że Samsung opracuje własnego bota AI, który nie będzie mieć dostępu do takich danych, a nawet gdyby tak się stało, nie będzie mógł z nich korzystać.

Zobacz również:

  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus
  • Francuski start-up rzuca wyzwanie tuzom przemysłu AI
  • Chiny nasilają wojnę technologiczną z USA

ChatGPT zyskał ogromną popularność na całym świecie od czasu swojej premiery w listopadzie zeszłego roku. Jednak pomimo zalet, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, technologia ta spotyka się z ostrą krytyką. Oprócz zastrzeżonych danych wyciekających do usługi, jak miało to miejsce w przypadku Samsunga, zgłaszane są też potencjalne naruszenia prywatności danych, naruszenia praw autorskich i nieścisłości w odpowiedziach ChatGPT.

Pracownicy firmy korzystali z usług konwersacyjnych botów AI od marca tego roku. Po wspomnianym wcześniej incydencie Samsung zdał sobie sprawę z tego, że wrażliwe dane przechowywane w pamięci jego serwerów nie są należycie chronione. Dotyczy to również danych przechowywanych przez zewnętrzne serwery, które są często pozyskiwane przez takie narzędzia jak ChatGPT. Firma przeprowadziła nawet w kwietniu tego roku ankietę zadając pracownikom pytanie, czy generatywne narzędzia sztucznej inteligencji niosą ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa. Blisko 65% uczestników ankiety potwierdziło takie przypuszczenie.

Obawy firmy Samsung podziela też sektor bankowy. Mając na uwadze bezpieczeństwo klientów, wiele banków na całym świecie (w tym Bank of America, Deutsche Bank, Goldman Sachs) wprowadziło w ostatnich dniach podobny zakaz. Oznacza to, że ich pracownicy nie mogą korzystać z usług botów AI, w tym z bota ChatGPT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200