Samsung pracuje nad systemem operacyjnym dla IoT

Firma pracuje nad nowym systemem operacyjnym dedykowanym dla urządzeń instalowanych w środowisku sieciowym Internet of Things (Internet rzeczy). Będzie to oprogramowanie open source, dzięki któremu urządzenia pracujące w tym środowisku będą mogły wykonywać proste zadania bez udziału czynnika ludzkiego.

Samsung podaje, że system będzie mógł np. otworzyć drzwi i zapalić w domy światło wtedy, gdy w polu widzenia pojawił się jego właściciel. Firma nie wybrała jeszcze dla systemu nazwy i informuje, że jest to oprogramowanie typu RTOS (Real-Time Operating System) i więcej szczegółów technicznych poda w kwietniu na konferencji Samsung Developer Conference (która odbędzie się San Francisco).

Systemy operacyjne typu RTOS charakteryzują się tym, że przetwarzają dane tak szybko jak jest to możliwe, bez zbędnej zwłoki. Przykładem takiego oprogramowania jest opracowany przez Intel system operacyjny VxWorks, który zarządza marsjańskim łazikiem Rover.

Zobacz również:

  • Premiera kolejnej wersji systemu RHEL 9
  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Samsung Electronics stoi w obliczu pierwszego strajku pracowników w swojej 55-letniej historii

Specjaliści spekulują, że nowy OS może być zmodyfikowaną – czy może raczej odchudzoną wersją oprogramowania Tizen, pod kontrolą którego pracują produkowane przez firmę Samsung odbiorniki telewizyjne i inteligentne zegarki. Wiele wskazuje na to, że nowy OS będzie teraz zarządzać innymi urządzeniami gospodarstwa domowego produkowanymi przez Samsung, takimi jak lodówki, zmywarki pralki itd.

Być może Samsung zadba też o to, aby OS był zgodny z różnymi, dostępnymi obecnie platformami deweloperskimi IoT, takimi jak Brillo (Google) czy mbed (ARM).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200