Samsung pracuje nad specjalnymi antenami, otwierającymi według firmy drogę do sieci 5G

Samsung pracuje nad specjalnymi antenami, które pozwolą znacznie zwiększyć przepustowość bezprzewodowych połączeń i zaowocują pojawieniem się sieci 5G. Firma twierdzi, że dzięki jej technologii stacje bazowe obsługujące takie sieci będą oferować przepustowości rzędu kilkudziesięciu Gb/s.

Jest to jednak nowa technologia, wymagająca dopracowania, dlatego pierwsze, wykorzystujące ją rozwiązania komercyjne wejdą na rynek prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2020 r. Firma twierdzi, że jest obecnie w stanie, wykorzystując pasmo częstotliwości 28 GHz, transmitować dane drogą radiową na odległość do 2 kilometrów z szybkością nieco większą niż 1 Gb/s. Technologia taka, wykorzystująca fale milimetrowe, ma swoje wady i zalety. Pozwala co prawda transmitować dane szybko, ale niestety na niewielkie odległości.

Samsung chce rozwiązać ten problem stosując rozwiązanie noszące nazwę "adaptive array transceiver". Są to specjalne, 64-elementowe anteny, których charakterystyczną cechą jest to, że mogą się dynamicznie adaptować do zmieniających się warunków i potrzeb, i są w stanie kierować sygnały radiowe w określonym kierunku. Naukowcy podkreślają jednak , że przy tak krótkich, milimetrowych falach, zwiększenie zasięgu stacji bazowej jest niezwykle trudne, ponieważ najmniejsza nawet przeszkoda skutecznie tłumi takie sygnały. Dlatego połączenia takie są obecnie używane do transmitowania danych drogą radiową na niewielkie odległości (obsługując co najwyżej lokalną transmisję danych), a nie w dużych stacjach bazowych.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac

Samsung nie jest jedyną firmą poszukującą rozwiązań zbliżających nas do sieci 5G. I tak np. na początku tego roku firma NTT DoCoMo zademonstrowała bezprzewodowe połączenie, transmitując przez nie dane z szybkością 10 Gb/s (wykorzystując częstotliwość 11 GHz i pasmo o szerokości 400 MHz). Było to możliwe również dzięki zastosowaniu specjalnego systemu antenowego. Osiem elementów anteny transmitowało dane, a szesnaście odbierało dane. To rozwiązanie pracujące podobnie jak stosowana obecnie technologia MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), które bazuje jednak na prostszych, nie tak rozbudowanych antenach.

European Commission (Komisja Europejska) ma również ambitne plany zbudowania sieci 5G. Na początku tego roku Komisja wyasygnowała 65 mln USD na badania, dzięki którym sieci 5G powinny pojawić się w Europie przed 2020 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200