Samsung podpisał umowę z Qualcomm na dedykowane procesory

Samsung jest nie tylko jednym z największych producentów smartfonów na świecie. Koreański producent słynie również z produkcja własnych chipów. Wkrótce ich rola może się zmniejszyć.

Samsung jest jednym z największych producentów smartfonów na świecie. Koreański producent od kilkunastu lat aktywnie rozwija autorską linię procesorów Exynos, które trafiają do smartfonów, tabletów oraz urządzeń ubieranych pracujących pod kontrolą Androida. Chipy Exynos można znaleźć również w telewizorach oraz innym sprzęcie Samsunga.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Źródło: Qualcomm.com

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2

Źródło: Qualcomm.com

Od wielu lat Samsung krytykowany był za stosowanie autorskich układów we flagowych smartfonach z rodzin Galaxy S i Galaxy Note. Topowe chipy Samsunga były gorzej zoptymalizowane od układów Qualcomm, które zasilały konkurencyjne urządzenia.

Zobacz również:

  • Seria Galaxy S21 oraz Galaxy S22 z One UI 6.1 na pokładzie
  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm

W tym roku Samsung zaoferuje smartfony z rodziny Galaxy S23 z procesorami Qualcomm niezależnie od lokalizacji. Dodatkowo podpisano specjalną umowę, w wyniku której koreańskie urządzenia otrzymają dedykowany układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.

Koreański producent chce, aby jego urządzenia wyróżniały się spośród konkurencji. Z tego powodu zdecydowano się na wykorzystanie specjalnie zoptymalizowanego procesora Qualcomm, do którego dostępu nie będzie miała konkurencja.

Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy będzie nieco wydajniejszy od klasycznego wydania. Wynika to ze zwiększonej częstotliwości taktowania procesora CPU (z 3,2 GHz do 3,36 GHz) oraz GPU (z 680 MHz do 719 MHz).

Układ Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy prawdopodobnie zostanie dostarczony ze specjalnie zoptymalizowanymi sterownikami, a także dodatkowymi mechanizmami odprowadzania ciepła oraz zoptymalizowaną nakładką One UI 5.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200