Samsung ma własny model AI

Korporacja zaprezentowała oficjalnie w zeszłym tygodniu swój własny model generatywnej sztucznej inteligencji. Model południowokoreańskiego giganta technologicznego nosi nazwę Gauss, na cześć słynnego niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa.

Premiera generatywnej sztucznej inteligencji Samsunga następuje siedem miesięcy po tymczasowym zakazie stosowania przez tę firmę narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji na urządzeniach należących do organizacji – w tym ChatGPT firmy OpenAI i Bard firmy Google – w następstwie wewnętrznego wycieku danych na początku 2023.

Jak podkreśla Samsung w wydanym z tej okazji komunikacie, nazwa odzwierciedla ostateczną jej wizję dotyczącą rozwoju tego typu modeli, która polega na czerpaniu ze wszystkich zjawisk i wiedzy na świecie w celu wykorzystania mocy sztucznej inteligencji do poprawy życia konsumentów. Model został opracowany przez dział badawczy Samsung Research i jest obecnie wykorzystywany w firmie do sprawdzania produktywności pracowników. W przyszłości będzie wykorzystywany do pisania e-maili, redagowania dokumentów i tłumaczeń. Samsung Gauss składa się z trzech podstawowych elementów: Samsung Gauss Language, Samsung Gauss Code i Samsung Gauss Image.

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Samsung i Arm zacieśniają współpracę
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja

Samsung Gauss to duży model językowy, który rozumie ludzki język i odpowiada na pytania. Model jest dostępny w kilku wersjach, dzięki czemu można go zastosować zarówno w chmurze, jak i wdrażać na różnych urządzeniach. Pozwala przy tym programistom pisać kod aplikacji, co jest możliwe dzięki interaktywnemu interfejsowi, który obsługuje takie funkcje, jak opis kodu i generowanie testowych próbek aplikacji.

Wykonujący te zadania moduł Samsung Gauss Code współpracuje ze swoim asystentem kodu o nazwie code.i i koncentruje swoją uwagę na właściwym kodowaniu. Z kolei moduł Samsung Gauss Image Image może łatwo generować i edytować obrazy, umożliwiając wprowadzanie zmian stylu, jak również konwersję obrazów o niskiej rozdzielczości do wysokiej rozdzielczości. Według doniesień lokalnych mediów, Samsung zamierza wypuścić smartfon Galaxy S24 oparty na modelu Gauss już w 2024 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200