Samsung i Arm zacieśniają współpracę

Południowokoreański producent chipów potwierdził informację o nawiązaniu współpracy z firmą Arm, która zobowiązała się zoptymalizować zaprojektowane przez nią procesory Cortex-X pod kątem nowej technologii GAA (Gate-All-Around).

Grafika: Arm

Współpraca obu firm datuje się od dawna i zaowocowała przez ostatnie lata dostarczeniem na rynek milionów urządzeń wykorzystujących własności intelektualne należące do Arm. Są to urządzenia, w których południowokoreański producent smartfonów instaluje zaprojektowane przez Arm układy CPU, wytwarzając je w swojej fabryce Samsung Foundry.

Architektura procesorów Cortex-X predysponuje je do obsługiwania zaawansowanych aplikacji komputerowych, w tym takich, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję. Obie firmy planują zacieśnić współpracę i twierdzą, że mają jak to określiły „odważne plany” ponownego zajęcia się 2-nanometrową technologią GAA, używając jej do produkowania niestandardowych układów krzemowych nowej generacji obsługujących centra danych, a także opracowania „przełomowego” rozwiązania w postaci chipletów AI instalowanych w komputerów mobilnych korzystających ze sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac

„Wkraczając w erę Gen AI, jesteśmy podekscytowani możliwością rozszerzenia naszej współpracy z firmą Arm w celu dostarczenia procesora Cortex-X nowej generacji, umożliwiającego naszym wspólnym klientom tworzenie innowacyjnych produktów”, zapewnia Jongwook Kye, wiceprezes wykonawczy i dyrektor zakładów Foundry Design Platform Development.

Samsung ogłosił niedawno rozpoczęcie produkcji 3 nanometrowych wielomostkowych tranzystorów FET (MBCFET), wytwarzanych z wykorzystaniem opracowanej przez Samsung w 2022 roku technologii GAA . Technologia GAA umożliwia dalsze skalowanie urządzeń poza generację FinFET, poprawiając efektywność energetyczną przy obniżonym poziomie napięcia zasilania i zwiększoną wydajność.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200