Samsung: dzięki tej technologii nasze nowe dyski SSD nigdy „nie umierają”

Południowokoreańska korporacja wzięła sobie do serca kwestię niezawodności pracy i żywotności dysków SSD (która jak wiadomo pozostawia wiele do życzenia) i opracowała nową technologię, twierdząc iż bazujące na niej dyski praktycznie nigdy „nie umierają”.

Jak wiadomo, dyski SSD zawierają pamięć półprzewodnikową. Jej zaletą jest oczywiście szybkość a wadą fakt, że po określonej ilości cyklów zapisywania i odczytywania w niej danych, układ scalony odmawia posłuszeństwa i dysk staje się bezużyteczny.

Dlatego Samsung opracował technologię (w tym przypadku jest to oprogramowanie) kryjącą się za skrótem FIP (Fail-In-Place), dzięki której dysk SSD może pracować przez wiele lat nie dając żadnych błędów.

Zobacz również:

  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?
  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga

Dysk SSD wspierający tę technologię zawiera więcej pamięci (czyli układów scalonych NAND/flash) niż to wynika z jego nominalnej pojemości. I tak np. w dysku SSD o pojemności 1 TB mogą znajdować się układy scalone zdolne zmagazynować 1,2 TB danych.

Oprogramowanie FIP testuje cały czas układy pamięci NAND/flash i widząc, że jakiś układ zaczyna dawać błędy, wyłącza go natychmiast z eksploatacji, podstawiając na jego miejsce nadmiarowy układ należący do zapasowej puli 0,2 TB.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dysk daje bardzo mało błędów i co najważniejsze jego żywotność została znacznie wydłużona. Tak bardzo, że Samsung chwali się iż dysk taki nigdy „nie umiera” (w oryginale „never die”) i wnosi do tego segmentu rynku IT zupełnie nową jakość. Dość powiedzieć, że mogą się one pochwalić niezwykle wyśrubowanym parametrem DWPD (Drive Writes Per Day). Samsung gwarantuje, że mogą przez okres pięciu lat dzień w dzień zapisywać na układach scalonych trzy razy nowe dane, nie generując przez ten czas żadnych błędów.

Technologię FIP wspierają obecnie dwa najnowsze dyski SSD firmy Samsung, oznaczone symbolami PM1733 i PM1735. Oba są wyposażone w interfejs PCIe 4.0, a ich premiera miała miejsce miesiąc temu. Wspierają one dodatkowo dwie inne nowatorskie technologie: „SSD virtualization” i „V-NAND machine learning”. To powoduje, że bazujące na nich systemy pamięci masowej mogą z powodzeniem stawić czoła konkurencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200