Samsung dalej zmniejsza produkcję chipów

Po stracie 7 mld USD na chipach w pierwszym półroczu, Samsung kontynuuje ograniczenie produkcji układów scalonych. Wybuch popytu na sztuczną inteligencję zmniejszył straty na chipach w II kw. w porównaniu z I kw.

Babak Habibi / Unsplash

Samsung Electronics ogłosił plany przedłużenia cięć produkcyjnych tłumacząc, że obserwowane właśnie ożywienie popytu jest w dużej mierze ograniczone do wysokiej klasy układów scalonych wykorzystywanych w sztucznej inteligencji.

Strata operacyjna firmy w 1 półroczu br.) na działalności związanej z chipami wyniosła 8,9 biliona wonów (7 miliardów dolarów). Był to rekord. Według 22 analityków ankietowanych przez Refinitiv, firma prawdopodobnie pozostanie na minusie w bieżącym kwartale, chociaż strata zmniejszy się prawie o połowę do 2,3 biliona wonów w porównaniu z drugim kwartałem.

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy S23 również otrzyma funkcje AI
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple
  • Qualcomm będzie współtworzyć z Google układy scalone RISC-V dla elektroniki wearable

Dział produkujący układy scalone Samsunga odnotował stratę operacyjną w wysokości 4,36 bln wonów w kwartale kwiecień-czerwiec z 9,98 bln wonów zysku rok wcześniej. Straty zmniejszyły się nieznacznie z 4,58 bln wonów w pierwszym kwartale ze względu na duże zapotrzebowanie na układy pamięci ze strony sztucznej inteligencji, co doprowadziło do wyższych niż oczekiwano dostaw układów DRAM, które przechowują informacje z aplikacji, gdy system jest w użyciu.

Jak czytamy w oficjalny oświadczeniu firmy, „Cięcia produkcyjne w całej branży prawdopodobnie będą kontynuowane w drugiej połowie, a popyt powinien stopniowo rosnąć, ponieważ klienci nadal zużywają swoje zapasy (chipów)”.

Po boomie spowodowanym pandemią i upowszechnieniem się pracy zdalnej nadeszło schłodzenie koniunktury. Zarówno organizacje, jak i klienci detaliczni zaopatrzyli się w nowy sprzęt i rozwiązania IT. Ceny w ostatnich latach szokująco wzrosły. Swoje dołożyła globalna sytuacja polityczno-gospodarcza – wojny, przerwane łańcuchy dostaw, niedobór półprzewodników, zwolnienia z pracy, rekordowa inflacja, zubożenie społeczeństw krajów rozwiniętych.

Jaejune Kim, wiceprezes wykonawczy działu pamięci Samsunga, powiedział w rozmowie telefonicznej z reporeterem agencji Reutera na temat wyników finansowych, że firma przedłuży cięcia produkcji i dokona dodatkowych korekt produkcji niektórych produktów, w tym chipów NAND flash, które są używane do przechowywania danych cyfrowych. Nie ujawnił zakresu cięć produkcji Samsunga, ale zauważył, że zapasy układów pamięci firmy gwałtownie spadają po osiągnięciu szczytowego poziomu w maju. Popyt na układy do innych zastosowań niż niż AI pozostaje zróżnicowany.

Po ogłoszeniu programu cięć akcje Samsunga podrożały o 2%. Zarazem największy rywal SK Hynix zanotował wzrost ceny akcji o 9% (to najwyższy poziom od marca 2022). SK Hynix poinformował 2 dni temu, że zmniejszy produkcję NAND o kolejne 5% do 10%. Słabością SK Hynix jest NAND, firma odnotowuje kwartalne straty w wysokości prawie 2 bilionów wonów. Więcej cięć dostaw może ustabilizować ceny NAND ( co byłoby bardzo dobrą wiadomością dla Hynix).

SK Hynix było lepiej przygotowane na popyt na chipy AI i jest liderem na rynku wysokiej klasy chipów DRAM, takich jak pamięć o wysokiej przepustowości (HBM) i produkty premium DDR5 używane do dostarczania danych do chipów sztucznej inteligencji. To prawda, że Samsung początkowo był liderem w produkcji takich układów, jednak nie przewidział skokowego wzrostu popytu na nie w ostatnich latach.

W latach 2018-22 udział Samsunga w światowym rynku układów RAM zmalał z 43,9% do 43,1%, udziału koreańskiego SK Hynix spadły z 29,5% do 27,7%, wzrost odnotował za to amerykański Micron z 22,1% do 24,5%. Jeżeli chodzi o chipy pamięci NAND jedynie SK Hynik ma wzrost z 19,6% globalnego rynku do 12,*% (Samsung – spadek z 35% na 33,4%, Micron spadek z 12,9% do 11,7%).

Wspomnijmy, że to SK Hynix stał się jedynym dostawcą układów HBM3 dla Nvidia w zeszłym roku, (Samsung ma wypuścić własne układy HBM3 jeszcze w tym roku). Samsung potwierdził, że ma zamówienia na ponad 1,5 miliarda gigabajtów produktów HBM w tym roku (dwukrotnie więcej niż rok wcześniej) i pracuje nad zwiększeniem możliwości dostaw.

W drugim kwartale br. Samsung odnotował 95% spadek zysku operacyjnego do 669 miliardów wonów, co jest zasadniczo zgodne z szacunkami firmy, ale drugim najniższym kwartalnym zyskiem od 14 lat. Dział mobilny odnotował 16% wzrost zysku operacyjnego do 3,04 bln wonów i spodziewa się wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku, napędzanego przez produkty premium.

Źródło: Samsung, Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200