Samsung Galaxy Tab 3 z Atomem?

Szykowany właśnie przez Samsunga do premiery rynkowej tablet Galaxy Tab 3 będzie wyposażony w procesor Atom firmy Intel - twierdzi serwis GFXBenchmark, powołując się anonimowych informatorów uczestniczących w pracach nad urządzeniem. Jeśli plotki te się potwierdzą, Tab 3 będzie pierwszym androidowym tabletem Samsunga z CPU Intela.

Wedle informacji które znaleźć można w GFXBenchmark, Galaxy Tab 3 ma być wyposażony w ekran o przekątnej 10,1" i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli oraz nową wersję procesora Intel Atom - Clover Trail+. Oczywiście, Samsung na razie nie potwierdza tych doniesień (firma ograniczyła się do stwierdzenia, że nie zapowiedziała takiego produktu), ale informacje o nowej wersji Galaxy Tab pojawiają się w mediach już od dłuższego czasu.

Wiadomo, że wersja oznaczona numer 3 i wyposażona w ekran 10,1" będzie następcą modelu Tab 2, wyposażonego w wyświetlacz o tej samej wielkości oraz procesor oparty na architekturze ARM.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

W ubiegłym miesiącu Samsung zapowiedział już 7-calową wersję Galaxy Taba 3, która również wyposażona jest w układ ARM (taktowany zegarem 1,2 GHz). Pewną niespodzianką jest więc informacja, że większa wersja - 10-calowa - może być wyposażona w procesor Intela (a konkretnie: Atoma Z2560, taktowanego zegarem 1,6 GHz).

Gdyby tak faktycznie się stało, byłoby to ważne zwycięstwo dla Intela, któremu do tej pory promowanie wykorzystywania swoich CPU w tabletach idzie dość opornie (na rynku jest ok. 15 modeli, głównie z Windows 8, z których żaden nie zdobył większość popularności). Faktem jest, że koncern robi wiele, by dostosować swoje procesory do wymagań sprzętu mobilnego (chodzi przede wszystkim o zwiększanie wydajności przy jednoczesnym redukowaniu zapotrzebowania na energię).

Układ Clover Trail+ zaprojektowany został głównie z myślą o zastosowaniu w sprzęcie mobilnym - przede wszystkim smartfonach (np. modelu K900 firmy Lenovo - jego sprzedaż właśnie rozpoczęła się w Chinach). Intel planuje już również specjalny układ dla tabletów (nazwa robocza Bay Trail) - jeszcze wydajniejszy i bardziej energooszczędny niż CPU dostępne obecnie - jego premiera planowana jest na koniec bieżącego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200