Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Serial trwa: zarówno inwestorzy, jak i pracownicy mocno walczyli o powrót Altmana po tym, jak został zwolniony z firmy 17 listopada.

Fot. Andrew Neel/Pexels

Sam Altman ma powrócić do OpenAI w ciągu kilku dni od swojego odejścia, a firma wyznaczy dwóch tymczasowych dyrektorów generalnych w tym okresie, ogłosiła OpenAI w poście na X.

"Osiągnęliśmy zasadnicze porozumienie w sprawie powrotu Sama Altmana do OpenAI jako CEO z nowym początkowym zarządem w składzie Bret Taylor (przewodniczący), Larry Summers i Adam D'Angelo", powiedział OpenAI w aktualizacji opublikowanej na platformie mediów społecznościowych X, (dawniej Twitter).

Zobacz również:

  • OpenAI warte 80 mld USD
  • Jak Satya Nadella doprowadził Microsoft do wartości rynkowej 3 bilionów dolarów

Odejście Altmana pod koniec zeszłego tygodnia ze startupu AI z powodu konfliktu z zarządem było przedmiotem wielu spekulacji, ponieważ powody nie zostały jasno określone.

"Kocham OpenAI i działałem, aby zachować nasz zespół i misję. Dołączenie do Microsoftu było dla nas najlepszą decyzją, a dzięki nowemu zarządowi i wsparciu Satyi cieszę się, że mogę wrócić do OpenAI i wzmocnić nasze partnerstwo z Microsoftem" - napisał Altman.

Początkowo były dyrektor generalny Twitcha, Emmet Shear, miał zastąpić Altmana.

"Oczywiste jest, że proces i komunikacja wokół usunięcia Sama zostały przeprowadzone bardzo źle, co poważnie nadwyrężyło nasze zaufanie" - powiedział Shear w poniedziałek w poście opublikowanym na X.

Zanim Shear przejął rolę tymczasowego dyrektora generalnego w OpenAI, firma wyznaczyła w piątek CTO OpenAI Mirę Murati na tymczasowego dyrektora generalnego. Nie jest jasne, jaką rolę Shear lub Murati będą pełnić w firmie po powrocie Altmana.

Zwolnienie Altmana wywołało powszechną dezaprobatę w społeczności technologicznej, przywołując porównania do niesławnego zwolnienia Steve'a Jobsa i późniejszego udanego powrotu do Apple.

Aż 747 z 770 pracowników OpenAI podpisało list grożący odejściem i dołączeniem do Microsoftu, jeśli Altman nie zostanie przywrócony.

Altman i inni kluczowi menedżerowie, w tym Greg Brockman, mieli początkowo dołączyć do Microsoftu, aby poprowadzić nowy zespół badawczy AI, jak ogłosił dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella.

Microsoft jest dużym inwestorem w OpenAI, a Nadella wydawał się zadowolony, że Altman ponownie dołączył do startupu.

"Jesteśmy zadowoleni ze zmian w zarządzie OpenAI. Uważamy, że jest to pierwszy istotny krok na drodze do bardziej stabilnego, opartego na informacjach i skutecznego zarządzania" - napisał Nadella na X. "Z niecierpliwością czekamy na rozwój naszego silnego partnerstwa i dostarczanie wartości nowej generacji sztucznej inteligencji naszym klientom i partnerom".

Startup ma strukturę korporacyjną, która jest dość nietypowa jak na standardy Doliny Krzemowej.

OpenAI jest organizacją non-profit od 2015 roku i jest zarządzana przez zarząd nadzorujący wszystkie działania.

Wątek z 2019 roku na forum YCombinator's Hacker News, napisany w momencie, gdy firma przeszła na hybrydową strukturę podmiotów non-profit i for-profit, wywołał debatę na temat zmiany misji, motywów zysku i etycznych zawiłości rozwoju sztucznej inteligencji.

"Zwroty inwestorów są ograniczone do 100x, to dość wysoki limit dla organizacji non-profit" - napisał jeden z użytkowników, który sceptycznie odniósł się do przejścia OpenAI na strukturę hybrydową i jej zgodności z pierwotnym etosem non-profit.

Reuters niedawno poinformował, że niektórzy inwestorzy rozważają pozwanie firmy w związku ze zwolnieniem Altmana; jednak unikalna struktura firmy potencjalnie chroni ją przed pozwami inwestorów, powiedzieli eksperci prawni, którzy rozmawiali z Reutersem, i osłabia ich pozycję w kwestionowaniu niedawnego zwolnienia dyrektora generalnego.

Artykuł pochodzi z Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200