SWD w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie

W ubiegłym tygodniu oficjalnie oddano do eksploatacji szkoleniowy System Wspomagania Dowodzenia (SWD) w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, wykorzystujący rozwiązanie bezprzewodowej łączności cyfrowej TETRA.

System przewidziany do szkolenia policjantów ma też wspierać działania operacyjne Komendy Powiatowej Policji. Zainstalowane oprogramowanie umożliwi zarządzanie sprzętem i personelem w czasie działań operacyjnych, łączność grupową oraz możliwość współdziałania Policji, Straży Pożarnej i Służb Granicznych. System ma być również użytkowany jako lokalne centrum powiadamiania ratunkowego.

SWD oparto na rozwiązaniu TETRA firmy Nokia; używane są terminale Nokia THR850 oraz aplikacja CoLombo 2 z firmy ComputerLand. System daje możliwość komunikacji głosowej w trybie trankingowym i bezpośrednim (DMO), dynamiczne zarządzanie strukturami grup użytkowników z poziomu aplikacji dyspozytora oraz dostęp do rzeczywistych i treningowych baz danych Policji (KSIP, PESEL) z wykorzystaniem protokołu WAP.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

W systemie można zlokalizować patrole policyjne na mapie Szczytna z zastosowaniem aplikacji GPS/AVL, monitorować zdarzenia (wspólnie z Komendą Powiatową Policji) na obszarze miasta z wykorzystaniem kamer TV a także przyjmować i rejestrować zgłoszenia o wypadkach.

Opracowane przez ComputerLand oprogramowanie CoLombo, zintegrowane z systemem TETRA, umożliwia automatyzację i rejestrację procesów dysponowania siłami policyjnymi, wizualizację sytuacji operacyjnej wraz ze stanem sił i środków, multimedialną komunikację użytkowników systemu, sporządzanie analiz, raportów oraz wspomaganie procesu wnioskowania.

Do systemu dołączono trenażer, pozwalający na szkolenie funkcjonariuszy na treningowych danych policyjnych i symulacji zdarzeń, jakie mogą wystąpić w rzeczywistości.

Komercyjną wartość inwestycji przekazanej w formie darowizny ocenia się na 4,5 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200