SUSE opuszcza giełdę i będzie prywatną firmą
-
- Janusz Chustecki,
- 21.08.2023, godz. 07:26
Niemiecki dostawca oprogramowania open source, przeznaczonego dla komputerów Linux, opuści wkrótce giełdę we Frankfurcie i trafi ponownie w prywatne ręce. Debiut firmy na giełdzie i IPO miały miejsce dwa lata temu.

Firma SUSE, której siedziba główna znajduje się w Luksemburgu, zajmuje się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw. Projektowane przez nią otwarte oprogramowanie klasy enterprise pomaga uruchamiać aplikacje na serwerach w chmurze, komputerach typu mainframe i urządzeniach na obrzeżach sieci. Firma funkcjonuje na rynku IT od bardzo dawna. Na początku swojego istnienia była rozwijana w Niemczech przez tamtejszą spółkę SuSE GmBH, a na początku 2004 roku została przejęta przez Novell.
Firma SUSE zostanie przejęta przez prywatny, szwedzki holding inwestycyjny EQT AB, który posiada obecnie około 80% udziałów. Ogłoszenie zawiera niewiele szczegółów na temat powodów wycofania SUSE z giełdy, poza wypowiedzią jej dyrektora generalnego (Dirk-Peter van Leeuwen), który stanął na je czele zaledwie trzy miesiące temu: „Wierzę w strategiczną możliwość przejęcia firmy przez prywatny podmiot i to, że da nam odpowiednie warunki do rozwoju i realizacji naszej strategii z nowym zespołem kierowniczym”.
Zobacz również:
EQT Partners sfinansuje wykup udziałów akcjonariuszy za pośrednictwem tymczasowej dywidendy wyemitowanej przez SUSE, która z kolei zostanie sfinansowana z gotówki w kasie i pożyczek o wartości 500 milionów euro. Po ogłoszeniu tej decyzji, za jedną akcję SUSE trzeba było zapłacić 16 euro, a więc znacznie poniżej ceny osiągniętej w 2021 w momencie IPO, która wynosiła 30 euro (ale powyżej ceny odnotowanej jeszcze przed podaniem tej informacji do wiadomości publicznej, która wynosiła 9,6 euro). Wartość spółki wzrosła więc o 60% i wynosi obecnie 2,72 miliarda euro.