STOEN wierzy w Javę

Stołeczny Zakład Energetyczny połączył swoje placówki siecią intranet. Firma rozważa możliwość zastosowania komputerów sieciowych.

Stołeczny Zakład Energetyczny połączył swoje placówki siecią intranet. Firma rozważa możliwość zastosowania komputerów sieciowych.

Stołeczny Zakład Energetyczny STOEN kupił w ubiegłym roku najwięcej spośród polskich przedsiębiorstw pakietów klienckich Netscape'a. Wykorzystano je do budowy sieci intranet, do której podłączonych jest 500 komputerów PC i ponad 300 terminali. "Właściwie nie budowaliśmy sieci od początku. Była to tylko nakładka na istniejącą już od 4 lat sieć do transmisji danych. Wszystkie nasze rejony, a jest ich kilkanaście, są połączone światłowodami o przepustowości 100 Mb/s" - mówi Ryszard Franczak, główny specjalista ds. informatyzacji w warszawskim przedsiębiorstwie. Tak duża przepustowość umożliwia pracownikom poszczególnych regionów pracę na systemach zarządzania przedsiębiorstwem. Jest ona także wykorzystywana w poczcie elektronicznej i sieci wewnętrznej.

IntraSTOEN

Jako oprogramowanie klienckie zakłady wybrały pakiet Communicator Netscape, na razie stosowany tylko jako przeglądarka. "O wyborze oprogramowania Netscape'a zadecydował fakt, że pracujemy na bazie platformy unixowej" - twierdzi Damian Janiszewski, odpowiedzialny za instalację sieci. Według informatyków STOEN, intranet był najwygodniejszym z możliwych rozwiązań. "Do funkcjonowania takiego zakładu jak nasz, gdzie potrzebny jest np. szybki dostęp do różnego rodzaju instrukcji, dokumentów, często wystarczy zwykła przeglądarka" - wyjaśnia Damian Janiszewski.

Z intranetu korzysta 1700 pracowników. Dostęp do baz danych lub ich fragmentów jest bardzo ograniczony. Sieć wewnętrzna jest oddzielona od Internetu oprogramowaniem firewall.

Większość prac związanych z budową sieci we własnym zakresie wykonali informatycy stołecznego zakładu. Obecnie trwają szkolenia dla przyszłych użytkowników systemu. Jak twierdzą informatycy, z pewnością upłynie jeszcze trochę czasu, zanim wszyscy pracownicy przyzwyczają się do nowych narzędzi i sposobu pracy. Przyjdzie wtedy pora na zaawansowane aplikacje.

Pionierzy Javy

"Planujemy w przyszłości przejść na komputery sieciowe. Komputery PC są zbyt drogie w eksploatacji - twierdzi Damian Janiszewski. - Konfiguracja komputerów w zakładzie, mającym biura w Warszawie, wiąże się zawsze z wieloma wyjazdami. Na razie jesteśmy na etapie obserwacji rynku, próbujemy wstępnie oszacować koszty". Firma poszukuje dostawcy technologii sieciowej, a także przewiduje wymianę pracujących w firmie komputerów PC.

"Na razie nie dokonaliśmy jeszcze wyboru, chociaż najbardziej zaawansowany technologicznie wydaje się Sun ze swoją drugą wersją Java Station. Nie obawiamy się niedojrzałości rozwiązań czy kłopotów z serwisowaniem. Większym problemem może okazać się niedoskonałość oprogramowania serwerowego, jednak korzyści, jakie możemy odnieść, są ogromne" - przekonują informatycy Stołecznego Zakładu Energetycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200