SSL VPN coraz szerzej wykorzystywane do kontroli dostępu

SSL VPN zastąpiły już IPSec VPN, jako preferowana metoda zdalnego dostępu, teraz technologia ta coraz szerzej stosowana jest też do kontroli dostępu w sieci.

Według badań Infonetics Research, część dostawców SSL VPN deklaruje, iż połowa sprzedawanych przez nich rozwiązań trafia do biznesu, gdzie urządzenia te są używane do kontroli dostępu do sieci dla użytkowników wewnętrznych logujących się z sieci LAN, a nie ze zdalnych punktów dostępowych poprzez Internet.

W raporcie pt. 'Enforcing Network Access Control: Market Outlook and Worldwide Forecast' zawarto stwierdzenie, że użytkownicy nadal będą kupować bramy SSL i stosować je w charakterze platform zdalnego dostępu, ale z chwilą ich zainstalowania będą używać je również do kontroli dostępu do sieci.

Liczby dotyczące firm używających technologii SSL VPN jako podstawowej metody kontroli dostępu do sieci są mniej imponujące. Dzisiaj ocenia się je na 15 proc., a do roku 2008 mają się zmniejszyć do 11 proc.

W prognozowanym okresie czasu dominującą metodą kontroli pozostanie kontrola dostępu zintegrowana z siecią - dzisiaj 79 proc., z perspektywą zmniejszenia do 72 proc. w roku 2008. Trzecia opcja - oddzielne aplikacje nakładane na istniejące sieci - ma wzrosnąć z 6 do 17 proc.

Ponieważ preferowana metoda - integracji z siecią - jest ciągle w stanie rozwoju, organizacje mające już wdrożone rozwiązania SSL VPN mogą rozważać użycie ich jako przejściowej metody kontroli wewnętrznego dostępu do zasobów sieci. Pozwoli to na ograniczenie kosztów rozwiązań przejściowych do czasu zastosowania innej metody.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200