SQL na 2000

Microsoft ujawnił najważniejsze nowości, które znajdą się w SQL Server 2000.

Microsoft ujawnił najważniejsze nowości, które znajdą się w SQL Server 2000.

Zapowiadana na pierwszą połowę przyszłego roku nowa wersja serwera baz danych Microsoftu będzie się nazywała SQL Server 2000. Produkt, będący rozwinięciem SQL Server 7, ma się pojawić w wersji Standard Edition dla Windows 2000 Server i Advanced Server oraz jako Enterprise Edition dla Windows 2000 Datacenter Server.

Przezroczyste środowisko

Jedną z najważniejszych cech nowego SQL Servera ma być ścisła integracja z usługami katalogowymi Active Directory, oferowanymi w Windows 2000.

Już podczas instalacji serwer będzie rejestrował w Active Directory swoją obecność w sieci. Dzięki temu użytkownicy nie muszą odwoływać się do serwera z użyciem jego nazwy i nazwy bazy danych, z której chcą skorzystać. Zapytania będą zadawać bezpośrednio do najbliższego serwera usług katalogowych Active Directory i to usługi te będą odpowiadały za odnalezienie w sieci serwera bazodanowego.

Więcej elastyczności

Z funkcji tej będą mogli też korzystać programiści. Ich aplikacje bowiem nie będą ściśle związane z konkretnym serwerem bazodanowym. Takie "uniezależnienie" aplikacji od danych umożliwi również administratorom bardziej elastyczne rozmieszczanie baz na różnych serwerach bez konieczności poprawiania korzystających z nich aplikacji. Microsoft zapowiada, że integracja SQL Server 2000 z Active Directory umożliwi również scentralizowane zarządzanie rozproszonymi serwerami, tworzeniem kopii awaryjnych itp.

Kierunek - handel elektroniczny

W zamierzeniach Microsoftu, SQL Server 2000 ma być narzędziem umożliwiającym zdobycie większego udziału w rozwiązaniach dla handlu elektronicznego. Największym rywalem Microsoftu na tym rynku jest Oracle. Mimo że do premiery SQL Serwera zostało jeszcze kilka miesięcy, Microsoft już prowadzi kampanię mającą przekonać klientów do zrezygnowania z zakupów u konkurencji.

Według Marka Kujdy, odpowiedzialnego za narzędzia programistyczne w polskim oddziale Microsoftu, SQL Server 2000 ma być lepiej skalowalny niż poprzednie wersje. Najbardziej zaawansowana konfiguracja pozwoli na uruchamianie go na komputerach 32-procesorowych z pamięcią 64 GB. Możliwe też będzie stosowanie klastrów składających się z 4 serwerów (z zastosowaniem Windows 2000 Data Center).

SQL Server 2000 ma być pierwszą bazą danych, w której wewnętrzne mechanizmy będą oparte na XML. Będzie to standard wymiany danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200