SQL Server dla Windows NT

Firma Microsoft poinformowała, że dostępny jest już system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server dla Windows NT, narzędzia wspomagające, interfejs i elementy łączeniowe, tworzące kompletną rodzinę produktów dla przetwarzania klient/serwer.

Firma Microsoft poinformowała, że dostępny jest już system zarządzania relacyjnymi bazami danych SQL Server dla Windows NT, narzędzia wspomagające, interfejs i elementy łączeniowe, tworzące kompletną rodzinę produktów dla przetwarzania klient/serwer.

"SQL Server jest pierwszym systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych, ściśle zintegrowanym z Windows NT. Daje to użytkownikom zunifikowaną architekturę klient/serwer, nie tylko wyjątkowo szybką i potężną, ale jednocześnie łatwą do zainstalowania, użycia i zarządzania" powiedział Roger Heinen, wiceprezydent Microsoft ds. baz danych i narzędzi programistycznych.

Microsoft SQL Server w pełni wykorzystuje możliwości symetrycznej wieloprocesorowości Windows NT. Jej jądrem jest szybki 32-bitowy motor, o wysokiej wydajności na wielu platformach sprzętowych. Dzięki niemu Microsoft SQL Server osiągnął rekordowy wynik w benchmarku TPC-B, wynoszący 226,32 transakcji/s przy koszcie 440,88 USD za transakcję, na serwerze z dwoma procesorami Pentium - Compaq Proliant.

Microsoft SQL Server ma różnorodne właściwości, takie jak automatyczne odzyskiwanie zawartości bazy, dynamiczny backup i tolerancję uszkodzeń. W systemie Windows NT na potężnym sprzęcie, SQL Server jest zdolny do obsługi setek klientów. Obecnie Microsoft SQL Server jest dostarczany nie tylko dla sprzętu Intel, ale także w wersjach beta dla procesorów Digital Alpha AXP i MIPS.

Zarządzanie i kontrola

Microsoft SQL Server zapewnia wyrafinowane narzędzia do kontroli rozproszonych baz danych. Administrator może zarządzać wieloma serwerami za pomocą dogodnych narzędzi graficznych w celu określenia konfiguracji, bezpieczeństwa, administrowania bazami, oceny wydajności, bezobsługowego backupu i powiadamiania o ważnych wydarzeniach. Na przykład, nowy SQL Object Manager umożliwia administratorowi baz danych graficzne redagowanie struktury tabel bazy, tworzenie tabel, przekrojów, zapamiętanych procedur i innych obiektów w bazie. Pozwala on także na automatyczną generację trygerów w przypadku pogwałcenia integralności referencyjnej bazy, realizuje import i eksport danych oraz pozwala na odtworzenie struktury bazy w celu jej replikacji na innym serwerze.

Integracja z podsystemem bezpieczeństwa Windows NT dopuszcza pojedyncze logowanie się użytkownika do sieci i bazy, upraszczając administrowanie. Ponadto, nowe cechy SQL Servera umożliwiają jego bezobsługową pracę w sieci. Na przykład, SQL Server zapewnia ustalenie czasu wykonywania backupu bazy oraz automatycznego odzyskiwania bazy po awarii. Zintegrowany SQL Monitor wystartuje SQL Server jeżeli któraś z tych operacji zostanie przerwana. W połączeniu ze zdalnym monitorowaniem pracy i nowymi narzędziami administracyjnymi, użytkownicy otrzymują produkt o wysokiej dostępności, pracujący na wielu serwerach w sieci.

Otwarta architektura

Microsoft SQL Server dla Windows NT integruje się łatwo z różnymi środowiskami komputerowymi. Jego otwarta architektura klient/serwer może wykorzystywać takie popularne standardy, jak TCP/IP, IPX/SPX i Open DataBase Connectivity (ODBC). Microsoft SQL Server działa w sieciach Novell NetWare, Microsoft LAN Manager, sieciach Windows NT i sieciach TCP/IP. Pod koniec roku będzie działać także w sieciach Banyan VINES.

Microsoft we współpracy z firmami Micro Decisionware i Rochester Software Connection dostarcza użytkownikowi do wyboru szeroką gamę gatewayów, umożliwiających dostęp do innych platform sprzętowych: DB/2, SQL/DS, AS/400, ORACLE i Rdb.

SQL Server dla Windows NT jest w pełni zgodny z Microsoft SQL Server dla OS/2. Format bazy danych jest identyczny, co ułatwi przejście na platformę Windows NT. Firma zamierza nadal wspierać Microsoft SQL Server dla OS/2 i Windows NT. Użytkowników OS/2 będzie zachęcać do przejścia na wydajniejszą wersję dla Windows NT przez elastyczną politykę cenową.

SQL Server dla Windows NT jest wspólnym produktem Microsoft i Sybase, Inc. Microsoft SQL Server jest w pełni zgodny z systemami Sybase dla VMS, NetWare i Unixa. Microsoft SQL Server ma wbudowane wsparcie dla TCP/IP, toteż użytkownicy mogą łatwo połączyć serwery Microsoft i Sybase w niejednorodnym środowisku sieci Windows i Unix.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200