SQL Server 2005 bez technicznego wsparcia

Microsoft kończy wsparcie dla bazy danych SQL Server 2005. Warto o tym pamiętać i zawczasu przygotować się na ten moment, aby nie być zaskoczonym.

Microsoft kończy wsparcie dla oprogramowania SQL Server 2005 w kwietniu 2016 r. Tak jak w przypadku systemu operacyjnego Windows Server 2003, który nie jest wspierany od lipca tego roku, tak i tym razem wszyscy użytkownicy takich baz danych powinni wziąć sobie tę zapowiedź do serca i zawczasu przygotować się, aby w kwietniu 2016 roku nie być zaskoczonym.

Moment EOL (End of Life), w którym jakieś oprogramowanie nie może liczyć na dalsze wsparcie ze strony jego producenta, jest zawsze poważnym wyzwaniem dla osób odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie systemu IT. Trzeba wtedy bowiem podjąć szereg strategicznych decyzji. Np. czy należy zainwestować w nowy sprzęt albo oprogramowanie, a jeśli tak to jak to zrobić najmniejszym kosztem.

Zobacz również:

  • Efekt synergii zmienia zasady pracy z danymi
  • Microsoft zamierza przedłużyć żywot systemu Windows 10

Wiele firm stawało ostatnio przed takim dylematem. Na przykład wtedy, gdy Microsoft przestał wspierać system operacyjny Windows XP (co miało miejsce w 2015 roku) lub kilka miesięcy temu, gdy zakończył wsparcie dla systemu Windows Server 2003. Tym razem taką graniczną datą jest kwiecień 2016 roku. Od tego momentu użytkownicy oprogramowania SQL Server 2005 będą pozostawieni samym sobie – Microsoft nie będzie dalej wspierać tego produktu. Będą oczywiście mogli dalej korzystać z usług tego oprogramowania, ale nie będą mogli liczyć na aktualizacje, które załatają kolejne dziury dostrzeżone w bazie danych SQL Server 2005.

Jest jednak i dobra wiadomość. Jest wysoce prawdopodobne, że te firmy, które instalowały na bieżąco wszystkie aktualizacje systemu Server 2003 były świadome tego, że posiadają przestarzałą bazę danych i już zdecydowały się przejść na nowszą wersję oprogramowania, na przykład kupując i instalując SQL Server 2012 lub SQL Server 2014. Ci użytkownicy mają obecnie kłopot z głowy.

Nie ma co jednak ukrywać, że wiele firm korzysta dalej z oprogramowania SQL Server 2003 i im zapowiedź firmy Microsoft powinna spędzać sen z powiek. Analitycy szacują, że około 15% firm wciąż mających system operacyjny Windows Server 2003 korzysta dalej z bazy danych SQL Server 2005. To bardzo dużo.

Kilka opcji do wyboru

Wiele mniejszych instalacji SQL Server 2005 nie może obecnie liczyć na wsparcie, gdyż eksploatujące je firmy nie zawarły z firmą Microsoft – względnie nie przedłużyły - stosownych porozumień. A brak takiego wsparcia może przysparzać firmom podobne problemy, jak te związane z niedawny zakończeniem wsparcia dla systemu operacyjnego Windows Server 2003. Chodzi tu na przykład o kwestie zgodności z takimi uregulowaniami, zapewniającymi danym bezpieczeństwo, jak PCI (Payment Card Industry), a w USA również rygorystyczne przepisy HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act). Jeśli więc firma wciąż korzysta z baz danych SQL Server 2005 to musi się liczyć z tym, że od maja przyszłego roku na zgodność z przepisami prawa nie może liczyć.

Jeśli ktoś chce się pożegnać na dobre z systemem Windows Server 2003, ale wciąż korzystać z oprogramowania Microsoftu, ma do wyboru dwie opcje: może wybrać Windows Server 2008 lub Windows Server 2012. Użytkownicy oprogramowania SQL Server mają natomiast do wyboru SQL Server 2012, SQL Server 2014 lub Azure SQL Database. Baza danych SQL Server 2016 znajduje się obecnie w fazie beta (jest testowana) i Microsoft nie informuje, kiedy będzie gotowa jej ostateczna, komercyjna wersja.

Oprogramowanie SQL Server 2014 jest dostępne w czterech wersjach (Enterprise, Business Intelligence, Standar i Express), a usługa Azure SQL Database w trzech (Basic, Standard i Premium).

Bazy danych SQL Server 2012 i 2014 różnią się istotnie w dwóch obszarach. Są to narzędzia analityczne pracujące w trybie in-memory i moduł OLTP (OnLine Transaction Processing). SQL Server 2014 pracuje w pierwszym przypadku (analityka in-line) do 100 razy wydajniej od SQL Server 2012, a jeśli chodzi o obsługę transakcji OLTP, do 30 razy wydajniej. SQL Server 2014 wykorzystuje też lepiej możliwości systemu Windows Server 2012 R2 wtedy, gdy trzeba wirtualizować zasoby.

Firmy mogą też rezygnować z lokalnych baz danych i wybrać usługę Azure, względnie rozwiązanie hybrydowe, czyli przechowywać jednocześnie biznesowe dane zarówno na lokalnych serwerach, jak i korzystać z usług zdalnej chmury Azure.

Bezbolesna migracja na nowy SQL Server

Migracja z SQL Server 15 na nowszą wersję rozwiązania może przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym można zaktualizować samą bazę danych, a w drugim obsługujące ją aplikacje. W przypadku bazy danych jest to szybki proces. Aktualizacja serwera wymaga więcej czasu, zazwyczaj kilka godzin. Przydatne są wtedy takie narzędzia, jak SQL Server Upgrade Advisor i Installation Center. Instalując oprogramowanie SQL Server 2014 warto przyjrzeć się cetryfikacji ISV (Independent Software Vendor) i przetestować system sprawdzając, czy istniejąca baza danych jest prawidłowo obsługiwana przez nowy serwer SQL.

W przypadku wystąpienia jakiś problemów warto skorzystać z porad doświadczonego informatyka mającego certyfikat DBA (DataBase Administrator), takiego który zna nie tylko najnowsze serwery SQL, ale również ich starsze wersje, w tym SQL Server 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200