SPARC64 XIfx – nowy procesor Fujitsu dedykowany dla komputerów HPC

Fujitsu zamierza odgrywać większą rolę na rynku procesorów dedykowanych dla komputerów klasy HPC (High-Performance Computing) i zaprezentował w tym tygodniu w USA (na konferencji Hot Chips) swoje najnowsze osiągnięcie w tym obszarze – procesor noszący nazwę SPARC64 XIFX.

Procesory tej firmy cieszą się umiarkowanym powodzeniem, o czym świadczy fakt, że w pierwszej dziesiątce najszybciej pracujących superkomputerów na świecie (lista Top500) tylko jeden zawiera układy SPARC (cztery zawierają procesory produkowane przez IBM, jeden produkowany przez AMD oraz cztery produkowane przez Intel.

Fujitsu informuje, że jej najnowszy układ CPU ma wydajność rzędu jednego teraflopsa. Oznacza to, że w przyszłości na rynku może się pojawić superkomputer oparty na takich układach, który ma wydajność rzędu 100 petaflopsów, czyli będzie trzy razy mocniejszy od superkomputera zajmującego obecnie pierwsze miejsce na liście Top500. Mowa o chińskim superkomputerze Tianhe-2 zainstalowanym w National University of Defense Technology, którego wydajność wynosi 33,86 petaflopsów (parametr Rmax).

Zobacz również:

Układ SPARC64 XIfx zawiera 32 rdzenie obliczeniowe (plus dwa zapasowe) i wspiera technologie Tofu Interconnect 2 (połączenia transferujące dane z szybkością do 12,5 GB/s) oraz HMC (Hybrid Memory Cube). HMC to układy pamięci mające architekturę 3D, które nie zawierają jednej warstwy, ale składają się z wielu nakładających się na siebie warstw.

SPARC64 XIfx – nowy procesor Fujitsu dedykowany dla komputerów HPC

Wszystkie warstwy pamięci HMC komunikują się z procesorem za pośrednictwem połączeń I/O opartych na technologii VIA (Interconnect Access). Są one umieszczone bezpośrednio w krzemowym waflu, na którym znajduje się pamięć HMC. Każda warstwa pamięci wchodząca w skład układu HMC może mieć do 2 GB pojemności.

Fujitsu integruje 12 procesorów SPARC64 XIfx w ramach jednej obudowy o wielkość 2U. Tak więc serwer zawierający jedną taką obudowę ma do dyspozycji 384 rdzenie obliczeniowe.


TOP 200