SP2 dla XP - 'puszka Pandory'?

Wraz ze zbliżającą się datą premiery finalnej wersji Service Packa 2 dla systemu Windows XP, podnosi się coraz większa wrzawa na temat konsekwencji, jakie SP2 może wywołać z punktu widzenia zwykłego użytkownika. SP2 ma bowiem wprowadzić na tyle istotne zmiany w funkcjonalności systemu, iż może to spowodować problemy z pracą niektórych aplikacji, uniemożliwić komputerom dostęp do Sieci i zmusić mniej zaawansowanych użytkowników do podejmowania decyzji wykraczających poza poziom ich wiedzy. Czy będziemy zatem mieli do czynienia z przysłowiową 'puszką Pandory', na której popularyzację Microsoft zamierza wydać aż 300 milionów USD?

SP2 dla XP - 'puszka Pandory'?
Dokładny termin premiery Service Packa 2 dla systemu Windows XP jest jeszcze nieznany - mówi się o lipcu, aczkolwiek warto przypomnieć, że termin ten był już kilkakrotnie przesuwany, więc wiele może się jeszcze zmienić (warto w tym miejscu przypomnieć, że polska wersja pojawia się zazwyczaj ok. miesiąc po opublikowaniu angielskiej edycji).

Jak mówi Matt Pilla, senior product manager Microsoftu, jest to obecnie jeden z najintensywniej testowanych produktów koncernu. Na łamach naszego magazynu informowaliśmy już o wersjach testowych SP2 publikowanych na stronach koncernu oraz o zmianach, które w wyniku sygnałów od użytkowników zostały w nich wprowadzone (o kilku ostatnich zmianach w SP2 RC2 informowaliśmy w artykule "SP2 dla XP: dopinanie na ostatni guzik" -http://www.pcworld.pl/news/68041.html ).

Zobacz również:

  • Microsoft będzie używać technologii AI do pisania biznesowych wiadomości e-mail
  • Apple celowo zaniedbuje starsze wersje macOS. Brak poprawek dla luk zero-day

Service Pack 2 coraz bardziej traktowany jest jako kompletnie nowa wersja systemu operacyjnego, ponieważ wprowadza dość znaczące zmiany w czterech podstawowych kategoriach: ochrona sieci, ochrona pamięci, ochrona poczty elektronicznej oraz bezpieczeństwo korzystania z Internetu. Sami przedstawiciele giganta z Redmond ostrzegali o konieczności wytężonej pracy developerów, których zadaniem będzie dostosowanie niektórych aplikacji do poprawnej współpracy z SP2. Na spopularyzowanie SP2 Microsoft zamierza przeznaczyć 300 mln USD - suma ta przeznaczona zostanie na wsparcie producentów i dystrybutorów komputerów (tak, by wszystkie sprzedawane po premierze SP2 komputery wyposażone w Windows XP miały zainstalowany dodatek) oraz zrealizowanie projektu, polegającego na dostarczaniu klientom Service Packa na płycie CD za pośrednictwem poczty (wiadomo już, że użytkownik nie będzie płacił za płytę, a jedynie za przesyłkę). Pisaliśmy o tym szerzej w artykule "Microsoft: 300 mln USD na popularyzowanie SP2" -http://www.pcworld.pl/news/67011.html .

Problemy z kompatybilnością

Niestety, względy bezpieczeństwa, na które stawia się najmocniej w najnowszej odsłonie Service Packa, pociągają za sobą problemy w zachowaniu kompatybilności z niektórymi programami lub usługami. Dla przykładu jedna z firm, która testuje SP2 ma problemy z połączeniem z blisko 5 tysiącami komputerów swoich pracowników, którzy operują na odległość korzystając z usługi VPN (virtual private network) i oprogramowania firmy Cisco Systems. Przyczyną problemów jest domyślnie włączona funkcja firewalla po zainstalowaniu w Windows XP Service Packa 2. Więcej informacji o problemach z kompatybilnością SP2 dla XP znaleźć można w tekście: "Windows XP - dekompatybilny Service Pack?" -http://www.pcworld.pl/news/64435.html

Także większość zwykłych użytkowników może mieć więcej powodów do tego, by chwycić za słuchawkę i zadzwonić do Microsoftu z prośbą o pomoc. "Gdy po raz pierwszy zostanie uruchomiony moduł Windows Security Center [menu, z poziomu którego będzie można zarządzać wszystkimi funkcjami związanymi z bezpieczeństwem - red.], z komunikatem informującym o tym, że dany komputer nie jest bezpieczny, u mniej doświadczonych użytkowników może to wywołać panikę" - twierdzi Joe Wilcox, analityk Jupiter Research. "A co będzie, gdy podczas ładowania się każdej strony internetowej zobaczą oni podobny komunikat?" - zapytuje Wilcox. Nowości w SP2, zauważalnych dla większości użytkowników będzie całkiem sporo. Samo zainstalowanie tej aktualizacji wywoływało będzie dodatkowe komunikaty z prośbą o ustalenie takich parametrów, jak chociażby automatyczna aktualizacja.

Co jeszcze nowego w SP2?

Przypominamy przy okazji, iż Service Pack 2 dla Windows XP zawierać będzie m.in. uaktualnioną wersję Zapory Połączenia internetowego (wbudowanego do systemu firewalla), który nazywać się teraz będzie Windows Firewall. Innowacją jest również fakt, iż SP2 zmieni domyślny stan firewalla na "włączony" (standardowo, po zainstalowaniu systemu jest on wyłączony). Wyłączona za to zostanie usługa Posłaniec (Windows Messenger Service), która, jak się ostatnio okazało, jest masowo wykorzystywana przez spamerów (a ponadto niedawno wykryto w niej poważny błąd). Co więcej, ograniczone zostaną przywileje usługi RPC (remote procedure calls), tak by niemożliwe było wykorzystanie jej do przeprowadzania ataków na komputer (w ten sposób rozprzestrzeniał się m.in. robak Blaster). Pozostałe nowości to m.in. blokada pop-up'ów w przeglądarce Internet Explorer, poprawiona obsługa załączników w programach pocztowych oraz nowy klient sieci Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200