SP2 dla XP - czy będzie kompatybilny?

W środę odbyła się kolejna prezentacja drugiego pakietu uaktualnień i poprawek dla systemu Windows XP - Service Packa 2. Podczas Executive Circle Web Cast Mike Nash, wiceprezes działu Security Business and Technology Unit Microsoftu szczególnie dużo czasu poświęcił nowemu narzędziu o nazwie Windows Security Center, za którego pośrednictwem dostępne będą wszystkie opcje związane z bezpieczeństwem systemu. Przy okazji prezentacji pojawiły się wątpliwości, czy nowe funkcje Windows XP będą w pełni zgodne z aplikacjami zabezpieczającymi (programami antywirusowymi i firewallami) innych producentów - niejasności te rozwiewają jednak zarówno przedstawiciele Microsoftu, jak i producenci oprogramowania zabezpieczającego.

Przedstawiciele Microsoftu poinformowali w czasie konferencji, że w najbliższym czasie (prawdopodobnie na początku maja) udostępniona zostanie druga wersja testowa service packa - tzw. Release Candidate 2. Krótko po niej - w okolicach połowy roku - do użytkowników powinna trafić wersja finalna pakietu, aczkolwiek przedstawiciele koncernu zastrzegli, że dokładny termin jej udostępnienia będzie uzależniony od wyników testów RC2.

O innowacjach, które do systemu Windows XP wprowadzi zapowiadany na połowę bieżącego roku Service Pack 2 pisaliśmy już wielokrotnie. SP2 ma znacznie poprawić bezpieczeństwo systemu - m.in. poprzez zmodernizowanie i automatyczne włączenie wbudowanego do Windows XP firewalla, wprowadzenie blokady potencjalnie niebezpiecznych załączników do wiadomości e-mail oraz wspomniany już moduł Windows Security Center. Przeglądarka Internet Explorer wyposażona zostanie o opcjonalną blokadę okienek pop-up. Dodatek wzbogaci również system o obsługę nowej wersji standardu Bluetooth (1.1) oraz nowego klienta bezprzewodowej sieci WLAN. Więcej informacji na ten temat znaleźć można m.in. w tekście Gates: 'Będzie bezpieczniej!' (http://www.pcworld.pl/news/64103.html )

Zobacz również:

  • Windows 11 mniej popularny od Windowsa XP

Co z kompatybilnością?

W czasie konferencji przedstawicieli Microsoftu pytano wielokrotnie o kwestie związane z kompatybilnością nowych funkcjonalności Windows XP z aplikacjami zabezpieczającymi (programami antywirusowymi i firewallami) innych producentów. Pytania te były podwójnie uzasadnione - po pierwsze dlatego, że Microsoft juz kilka tygodni temu informował, że po zainstalowaniu SP2 dla Windows XP niektóre, szczególnie starsze aplikacje, mogą przestać działać w uaktualnionym systemie. Po drugie zaś - rozwiązania, które Microsoft zamierza wprowadzić do systemu, spełniały tę samą funkcję co np, firewalle - a to może być źródłem ewentualnych problemów.

Użytkownicy pytali m.in. o to, czy wprowadzony do systemu przez SP2 Windows Firewall (czyli uaktualniona i rozbudowana wersja "Zapory połączenia internetowego") będzie poprawnie współpracował z firewallami innych firm. Rebecca Norlander z Microsoftu odpowiedziała, że koncern pracuje teraz intensywnie nad kompatybilnością Windows Firewall z innymi tego typu aplikacjami. Co więcej, przedstawicielka Microsoftu zapewniła, ze pełna kompatybilność WF jest bardzo pożądana, ponieważ optymalnym dla bezpieczeństwa użytkowników Windows rozwiązaniem będzie jednoczesne korzystanie z zarówno z firewalla wbudowanego do Windows XP, jak i dodatkowej "zapory ogniowej" innej firmy. Norlander nie wykluczyła oczywiście, że mogą pojawić się pewne problemy z kompatybilnością - o takich przypadkach użytkownicy powinni informować Microsoft oraz producenta owego programu, zaś firmy będą starały się rozwiązać problem.

70% 'antywirusów'

Pojawiło się również pytanie o to, czy we wspomnianym już panelu Windows Security Center prezentowane będą opcje wszystkich dostępnych w tej chwili na rynku programów antywirusowych, czy tylko niektórych, "certyfikowanych" przez Microsoft. "Spodziewamy się, że w momencie premiery SP2 dla Windows XP Windows Security Center będzie zgodny z ok. 70 % dostępnych w tej chwili na rynku programów antywirusowych" - zapowiedziała Rebecca Norlander.

G Data i MKS: przystosujemy się

Zapewnienie pełnej kompatybilności programu AntiVirenKit z Windows Security Center planuje firma G DATA Software - "Jeszcze nie zajęliśmy się tym problemem, ale zamierzamy zrobić wszystko, by nasz program był w pełni zgodny z nowym narzędziem Windows. Do premiery polskiej wersji Service Packa 2 dla Windows XP zostało jeszcze trochę czasu [polskie wersje service packów z reguły pojawiają się w kilka tygodni po premierze angielskiej wersji - red.] - dlatego też użytkownicy AntiVirenKit mogą spodziewać się, że program ten będzie zgodny z Windows Security Center" - powiedział nam Marcin Domasławski, z działu Pomocy Technicznej G DATA Software.

O pełną zgodność swoich produktów z Windows Security Center zamierza zadbać również firma MKS - "Oczywiście, bardzo zależy nam na tym, by nasze produkty były w pełni kompatybilne z uaktualnionym Windows XP" - mówi Monika Ostrowska z MKS. "Takim programem na pewno będzie MKS_Vir 2005, który zamierzamy wprowadzić na rynek w drugiej połowie 2004 r. - aczkolwiek postaramy się, by zgodny z Windows Security Center była również wersja 2004" - zapewnia przedstawicielka MKS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200