SP2 dla XP będzie gotowy w sierpniu?

Microsoft spodziewa się, że prace nad drugim pakietem uaktualnień i poprawek dla systemu Windows XP - Service Packiem 2 - zostaną ukończone w sierpniu. Wkrótce potem SP2 ma zostać udostępniony użytkownikom.

Gotowy Service Pack w pierwszej kolejności trafi do producentów i dystrybutorów komputerów - dopiero później uaktualnienie zostanie udostępnione indywidualnym użytkownikom. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Service Pack 2 dla Windows XP i tak jest już opóźniony - jego premierę kilkakrotnie przekładno, zaś ostatnim oficjalnym terminem był lipiec 2004.

Rzecznik Microsoftu potwierdził również oficjalnie, że wraz z SP2 zaprezentowana zostanie nowa wersja - nr 5 - mechanizmu WindowsUpdate, służącego do automatycznego pobierania i instalowania uaktualnień dla produktów Microsoftu.

Zobacz również:

  • Windows 11 mniej popularny od Windowsa XP

Microsoft co prawda cały czas oficjalnie utrzymuje, że SP2 dla Windows XP będzie tylko kolejnym Service Packiem, jednak analitycy już dawno zawyrokowali - to tak naprawdę zupełnie nowa wersja systemu Windows. Eksperci tłumaczą, że uaktualnienie to wprowadzi do systemu tak wiele zmian i innowacji, że faktycznie mamy do czynienia z zupełnie nową wersją Windows XP. Tę opinię zdaje się potwierdzać choćby wielkość pliku instalacyjnego Service Packa - ostatnia testowa wersja miała... 264 MB.

Przypomnijmy: pierwsza testowa wersja Service Packa 2 dla Windows XP została zaprezentowana w grudniu ubiegłego roku. W marcu pojawił się pierwszy "kandydat do wersji finalnej" (release candidate 1), zaś w czerwcu - RC2. Wraz z prezentowaniem kolejnych wersji Microsoft rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, skierowaną przede wszystkim do producentów oprogramowania.

Koncern informował o tym, że zmiany wprowadzone do Windows XP będą tak istotne, że niezbędne będzie zmodyfikowanie niektórych aplikacji - w przeciwnym razie nie będą one działały poprawnie pod kontrolą uaktualnionego Windows XP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200