SOA - usługi na pierwszym miejscu

Dostawcy SOA

Koncepcja SOA jest na tyle atrakcyjna, że główni gracze na rynku oprogramowania od pewnego czasu coraz śmielej wkraczają w technologie z tej dziedziny. A oto kilka przykładów.

IBM wdrożył kilka inicjatyw związanych z SOA. Ogłoszona przez firmę struktura implementacyjna SOA, o nazwie Service-Oriented Modeling and Architecture (SOMA), ma zachęcać firmy do używania profesjonalnych usług dla wewnętrznych i zewnętrznych procesów integracji w przedsiębiorstwie.

Zarządzana przez organizację IBM Global Services, struktura SOMA ma wspomagać firmy w procesie planowania, projektowania, implementacji i zarządzania SOA. IBM Global Services implementuje SOA za pomocą komponentów oprogramowania wielokrotnego użytku, dobrych praktyk i narzędzi modelowania biznesowego, opracowanych przez siebie. Ponadto IBM zintegrował wzorce SOA, procesy i narzędzia w produktach WebSphere, Rational i Tivoli.

Do modelowania procesów w ramach SOA, IBM oferuje WebSphere Business Modeler, narzędzie pozwalające modelować, symulować i analizować procesy zanim zostaną wdrożone. Uzupełnia ono modelowanie SOA oferowane przez Rational Software Architect.

Z kolei narzędzie WebSphere Integration Developer wykorzystuje platformę Eclipse do implementacji procesów opartych na SOA, a WebSphere Enterprise Service Bus (ESB) umożliwia połączenie i integrację aplikacji i usług wykorzystujących web services.

SAP także opowiada się za SOA w bieżących inicjatywach z zakresu projektowania produktów. SOA w wydaniu SAP skupia się na aplikacjach biznesowych my SAP i związanych z tym platformą NetWeaver Platforma NetWeaver implementuje firmową Enterprise Services Architecture, która opiera się na standardach web services. Łącząc usługi webowe, warstwę pośredniczącą integracji i wizualne narzędzia projektowania modelowego, projektanci mogą budować aplikacje kompozytowe, które spajają różne środowiska SAP i innych dostawców.

SAP zamierza zdekomponować monolityczne zestawy R/3 i mySAP na elementy, które mogą być eksponowane jako modularne usługi biznesowe. Do roku 2007 cała funkcjonalność aplikacji SAP ma być eksponowana poprzez WSDL i zarejestrowana w rejestrach UDDI wbudowanych do NetWeaver.

Firma uruchomiła specjalny program - Enterprise Services Architecture (ESA) Adoption Program, zapewniający użytkownikom produkty i usługi wsparcia ze strony SAP i jej partnerów, obejmujące warsztaty, wzorce rozwiązań i narzędzia - od fazy planowania do uruchomienia.

W ramach przedsięwzięć związanych z SOA, firma BEA opracowała WebLogic Server Real Time Edition, który ma zapewniać szybki czas reakcji aplikacji biznesowych uruchamianych na platformie WebLogic oraz ułatwiać tworzenie środowiska przeznaczonego do budowania systemów opartych na architekturze SOA.

Serwer BEA WebLogic Server (WLS) umożliwia obsługę wielu modeli programowania i zapewnia rozszerzone funkcje zarządzania i administracji. W połączeniu z magistralą BEA AąuaLogic Service Bus, zapewnia elementy niezbędne do budowy architektury SOA obejmującej całe przedsiębiorstwo.

BEA WebLogic Serverjest środowiskiem dla aplikacji J2EE, obsługującym Apache Beehive, Apache XMLBeans oraz Eclipse Web Tools Platform. Pozwala na połączenie aplikacji J2EE i programów open source, co umożliwia tworzenie kodu dla jednej lub kilku platform Java o otwartym dostępie do kodu źródłowego.

Cisco lansuje swoją Service-Oriented Network Architecture (SONA) jako platformę pozwalającą na optymalizowanie aplikacji, procesów i zasobów SONA pozwala na przekształcenie istniejącej infrastruktury wtzw Intelligent Information Network (IIN), która może obsługiwać m.in. SOA, web services i wirtualizację. Architekturę tworzą trzy warstwy: infrastruktury sieciowej, interaktywnych usług i aplikacyjną.

HP oferuje użytkownikom pomoc w zakresie SOA, uruchamiając usługi konsultacyjne i otwierając centra kompetencyjne SOA.

Dostawcy serwerów aplikacyjnych J2EE (Java 2 Platform Enterprise Edition), m.in. JBoss i Oracle, starają się uzupełnić swoje produkty o mechanizmy, takie jak obsługa Simple Object Access Protocol i wymiana wiadomości (messaging), konieczne przy wdrażaniu SOA.

SOA prowokuje takie same pytania, jakie pojawiają się przy okazji wdrażania dużych inicjatyw w IT. Czy zakupić technologie i wdrożenie SOA u jednego dostawcy, z którym się ma już i tak pewne związki, czy też wybierać najlepsze rozwiązania różnych dostawców? Ponadto, tak jak przy każdej inicjatywie opartej na standardach, pojawia się dodatkowe pytanie: co robić, kiedy wiele z tych standardów, koniecznych do osiągnięcia realnych korzyści, nie jest w pełni zamknięta?

Na takie pytania nie ma łatwych odpowiedzi, a brakujące elementy technologii i brak porozumienia między dostawcami mogą zniwelować potencjalne korzyści, spodziewane z wdrożenia SOA.

Standaryzacja zarządzania procesami

BPM (Business Process Management) to graficzne podejście do automatyzacji i monitorowania działań biznesowych, integrujące aplikacje przedsiębiorstwa i zadania ręcznego zarządzania. Produkty BPM używają własnych języków opisu procesów i własne narzędzia projektowe. BPM jest uważane za kluczowy element architektury SOA. Brak standardu przemysłowego w tym obszarze staje się znaczącym problemem. Standard Web Services Business Process Execution Language (BPEL) jest ważnym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu.

BPEL jest językiem programowania opartym na XML Z pomocą narzędzi wizualnych opartych na BPEL, projektanci mają uzyskać możliwość używania diagramów typu "przeciągnij i upuść" do tworzenia programów automatyzujących interakcje pomiędzy web services. Takie działania nazywa się często aranżacją web services. Procesy te mogą być bardzo proste, ale też i bardzo złożone, a interakcje mogą dotyczyć usług webowych pracujących na dowolnych platformach, takich jak J2EE i .Net.

BPEL może tylko ustalać współdziałanie web services. Nie jest on przeznaczony do integracji z zasobami, które je wykonują i nie oferuje interfejsu do usług webowych. Oczekuje się, że BPEL będzie uzupełniany o inne języki oraz technologie, takie jak Java, w celu zapewnienia takich potrzeb.

Opracowany pierwotnie przez BEA Systems, IBM i Microsoft, znajduje się teraz na etapie rewizji w OASIS. BPEL stanowić ma ważny element architektury SOA. Jest pierwszym krokiem w standaryzacji BPM, a także jest jedną z kilku technologii, które ostatecznie mają tworzyć większość projektów SOA.

Protokoły web services niezbędne w realizacji SOA

SOAP, główny protokół warstwy pośredniczącej web services, powinien być wbudowany we wszystkie nowo projektowane aplikacje i projekty integracyjne.

WSDL, główny API usług webowych, powinien być używany do eksponowania funkcjonalności nowych aplikacji, aby prezentować istniejące usługi, aplikacje, platformy operacyjne czy innych zasoby, w formie web services.

UDDI, główne środowisko rejestru web serVices, powinno być implementowane w całej infrastrukturze aplikacyjnej, a WSDL i inne meta-dane i polityki usług muszą być publikowane wtych rejestrach.


TOP 200