SMS w sieci stacjonarnej

Siemens poinformował, że od połowy ub.r., oprócz tradycyjnego dostępu do serwisu SMS ($Short Message Service$) za pośrednictwem sieci GSM, firma oferuje dostęp również przez sieci stacjonarne PSTN/ISDN.

Siemens poinformował, że od połowy ub.r., oprócz tradycyjnego dostępu do serwisu SMS (Short Message Service) za pośrednictwem sieci GSM, firma oferuje dostęp również przez sieci stacjonarne PSTN/ISDN.

Przekaz za pośrednictwem krótkich komunikatów SMS jest jedną z tych usług abonenckich, które odniosły znaczący sukces w sektorze telekomunikacyjnym. Realizacja usługi komunikacyjnej F-SMS (Fixed SMS) w sieci stacjonarnej wymaga zainstalowania centrum serwisowego SMS oraz wyposażenia abonenta w terminal, który ma zaimplementowaną funkcję przesyłania krótkich wiadomości tekstowych. Siemens opracował do tego celu kilka bezprzewodowych aparatów telefonicznych z rodziny Gigaset 4000.

Zobacz również:

  • Wdrożono system, który ochroni nas przed niechcianymi wiadomościami SMS
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Wymiana informacji pomiędzy terminalem abonenta a centrum serwisowym SMS odbywa się w zestawionym uprzednio kanale rozmównym, z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego SMS, którego standaryzację Siemens zaproponował ETSI (European Telecommunications Standards Institute).

Olbrzymi wzrost zainteresowania usługą SMS oraz statystyki prowadzone przez operatorów sieci GSM wskazują, iż popularność tej usługi przekroczyła wszelkie oczekiwania i prognozy. Serwis SMS-owy "Anny Way" został uruchomiony przez firmę Materna Information & Communications (która zainstalowała centrum serwisowe F-SMS w sieci niemieckiej dla abonentów sieci stacjonarnej), natomiast abonenci zostali wyposażeni w terminale domowe rodziny Gigaset Siemensa. Abonentom telefonii stacjonarnej udostępniono usługi oparte na SMS, takie jak: zamawianie biletów do kina, głosowanie, powiadamianie o nadejściu poczty mailowej, chat i wiele innych.

Wykorzystując tę samą platformę sprzętową, w 2001 r. przeprowadzono testy funkcjonowania usługi SMS w polskiej stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej. Siemens optymistycznie widzi perspektywy uruchomienia nowej usługi SMS przez krajowych operatorów telefonii stacjonarnej w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200