SI odczyta perfekcyjnie każdą napisaną ręcznie receptę

Technologia sztucznej inteligencji znalazła zaskakujące zastosowanie na rynku medycznym. Jak wiadomo, lekarze wypisują często w pośpiechu ręcznie recepty, których pacjenci oraz aptekarze nie są w stanie rozszyfrować. Z pomocą przyjdzie im wtedy SI.

Problemem tym zainteresowało się ostatnio Google i zaproponowało rozwiązanie wykorzystujące technologię SI (Sztuczna Inteligencja). To problem, który przez ostatnie lata próbowało rozwiązać wiele firm technologicznych, niestety bez powodzenia. Google zaprezentował oprogramowanie zdolne zaradzić temu problemowi. Powstało ono we współpracy z lekarzami i farmaceutami, którzy pomagali firmie opracować algorytmy zdolne przetworzyć odręcznie pisane i dlatego często nieczytelne recepty na zrozumiały tekst.

Opracowane narzędzie jest obecnie intensywnie testowane. Osoby biorące udział w tym projekcie robią zdjęcie odręcznie pisanej recepty i przesyłają je do chmury Google. Analizuje ona (a konkretnie rezydujące w niej aplikacja) zawartą w niej treść i następnie ze stu procentową dokładnością konwertuje ją na maszynowy tekst, odsyłając go do nadawcy zdjęcia.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja
  • Samsung ma własny model AI

Aplikacja będzie w przyszłości pełnić rolę pomocniczego narzędzia, zdolnego bezbłędnie digitalizować nie tylko recepty, ale również każdy odręcznie pisany dokument medyczny. Firma poinformowała, że pracuje obecnie nad jednym, ujednoliconym modelem obejmującym wiele języków, głównie tych stosowanych w krajach trzeciego świata, gdzie lekarze nagminnie wypisują recepty i porady ręcznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200