SECaaS - czym charakteryzuje się Security as a Service?

SECaaS to komplementarny zestaw usług, który gwarantuje cyberbezpieczeństwo organizacjom. Jak działa SECaaS i co daje jego wdrożenie?

Rok 2022 przypomniał administratorom oraz dyrektorom IT, a także zarządom organizacji jak ważne jest cyberbezpieczeństwo. Działania zbrojne na terenie Ukrainy sprawiły pociągnęły za sobą znaczący wzrost ataków w cyberprzestrzeni, których celem padają również polskie firmy.

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze
Źródło: Philipp Katzenberger / Unsplash

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze

Źródło: Philipp Katzenberger / Unsplash

Z danych przekazanych przez Virgin 85% naruszeń cyberbezpieczeństwa spowodowanych jest błędem ludzkim (dotyczy to zarówno użytkowników, jak i osoby odpowiedzialne za tworzenie systemów i nieświadome pozostawianie w nich tzw. backdoorów), a 71% cyberataków motywowanych jest finansowo. Magazyn Cybersecurity Ventures szacuje, że roczny koszt ataków cybernetycznych w 2025 roku wynosić będzie aż 10,5 miliarda dolarów, a już dziś nowe ataki typu ransomware przeprowadzane są średnio co 10 sekund.

Zobacz również:

  • Pierwszy samorządowy SOC wystartował w Rzeszowie
  • Ważne trendy na 2024
  • AI w walce z przestępstwami finansowymi

Również w Polsce statystyki nie wyglądają zadowalająco. Rokrocznie CERT Polska rejestruje coraz większą liczbę obsłużonych incydentów cyberbezpieczeństwa. W 2021 roku mowa o 29483 unikalnych incydentach cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 182% w porównaniu do 2020 roku.

Administratorzy IT mają nie lada orzech do zgryzienia

W wewnętrznych działach IT w organizacjach mało który administrator lub dyrektor IT bezpośrednio zajmuje się cyberbezpieczeństwem. IT kojarzy się nam przede wszystkim z zapewnieniem ciągłości działania usług, aplikacji oraz sprzętu. W praktyce cyberbezpieczeństwo traktowane jest w organizacjach często jako zajęcie "z doskoku", a ze względu na brak zasobów, natłok obowiązków oraz problemy z wygospodarowaniem czasu liczy się na to, że antywirus w połączeniu z firewallem oraz okresowe uwrażliwianie pracowników zapobiegną występowaniu cyberataków.

Organizacje mogą skorzystać z usługi Security as a Service
Źródło: FLY:D / Unsplash

Organizacje mogą skorzystać z usługi Security as a Service

Źródło: FLY:D / Unsplash

Niestety wiemy już, że liczba incydentów cyberbezpieczeństwa rośnie i nic nie wskazuje na to, aby trend, który rozpoczął się w czasie pandemii COVID miał za chwilę zahamować. Sytuację podgrzewa również Wojna w Ukrainie, która jest pierwszym tak dużym konfliktem zbrojnym, w który zaangażowano cyberprzestępców. Pokłosiem tych działań jest stale zwiększająca się liczba incydentów cyberbezpieczeństwa oraz ataki skierowane na najważniejsze organizacje.

Zapewnienie cyberebezpieczeństwa wymaga holistycznego podejścia

Aby zadbać o zachowanie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa nie wystarczy już antywirus oraz okresowa aktualizacja bazy danych. Konieczny jest sztab ludzi, który będą wdrażać w organizacji nowe systemy takie jak rozwiązania EDR czy XDR, a także będą na bieżąco moniotorować zachowanie infrastruktury IT oraz reagować w razie potrzeby na występujące odchyłki od normy. Przydadzą się również analitycy cyberbezpieczeństwa, którzy pozwala przewidzieć przyszłe ataki i lepiej zabezpieczyć zasoby informatyczne organizacji.

Najłatwiejszym sposobem może być utworzenie działu cyberbezpieczeństwa i zatrudnienie do niego nowych pracowników. Niestety obecnie rynek nie ma do zaoferowania wielu wykwalifikowanych inżynierów, a ze względu na aktualną sytuację stawki są mocno wywindowane w górę. Rekrutacja może trwać miesiącami, a poziom cyberbezpieczeństwa wzrośnie dopiero po wdrożeniu nowych pracowników i przeznaczeniu budżetu na zakup nowych rozwiązań.

Co zrobić, gdy nasza organizacja nie może pozwolić sobie na zrekrutowanie nowych pracowników i przeznaczenie dodatkowego budżetu na pensje w nowo tworzonym dziale cyberbezpieczeństwa?

Dzięki Security as a Service nie musimy martwić się o braki wiedzy, zasobów oraz oprogramowania
Źródło: Dayne Topkin / Unsplash

Dzięki Security as a Service nie musimy martwić się o braki wiedzy, zasobów oraz oprogramowania

Źródło: Dayne Topkin / Unsplash

SECaaS - brzmi znajomo? Wcale nie chodzi o oprogramowanie jako usługę

SECaaS to najbardziej rozbudowana usługa chmurowa, która pozwala dostarczyć gotowe rozwiązania dotyczące cyberbezpieczeństwa. Całość jest podobna do SaaS - Software as a Service, którego idealnym przykładem może być pakiet usług biurowych Microsoft 365. Warto jednak wiedzieć, że SECaaS pozwala zapewnić bezpieczeństwo w modelu usługowym bez dużych wydatków startowych.

Organizacje, które chcą zadbać o cyberbezpieczeństwo, ale z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na własny dział cyberbezpieczeństwa mogą skorzystać z usługi, która w zamian za z góry określoną, comiesięczną opłatę pozwoli zabezpieczyć się przed zagrożeniami czyhającymi na nie w sieci.

Security as a Service - cechy charakterystyczne usługi

Security as a Service to usługa, która pozwala na zlecenie zewnętrznemu podmiotowi dbania o bezpieczeństwo cybernetyczne naszej organizacji. W ramach usługi bezpieczeństwa w modelu usługowym otrzymujemy monitorowanie całego środowiska w trybie 24/7/365, co pozwala wyeliminować kosztowne centrum SOC (Security Operations Center). Security as a Service dostarcza rownież wykrywanie złośliwych aktywności w infrastrukturze IT, które obejmuje ochronę przed takimi atakami jak phishing czy ransomware. Co istotne element ten działa zarówno na serwerach, jak i urządzeniach końcowych.

Security as a Service pozwala wygodnie zapobiegać i natychmiastowo reagować na incydenty cyberbezpieczeństwa bez konieczności angażowania działów IT organizacji. Dedykowani specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z odpowiednimi kwalifikacjami i dużym doświadczeniem pozwalają zdalnie zarządzać podatnościami i lukami w zabezpieczeniach oraz przekazują rekomendacje do działów IT, których wprowadzenie może dodatkowo podnieść poziom cyberbezpieczeństwa.

Dzięki Security as a Service możemy zadbać o pełną zgodność z RODO, KNF i KSC. Wystarczy odpowiednie wybranie usługodawcy i skonstruowanie umowy o świadczenie usług.

Dane są obecnie najcenniejszym zasobem organizacji
Źródło: FLY:D / Unsplash

Dane są obecnie najcenniejszym zasobem organizacji

Źródło: FLY:D / Unsplash

System zarządzania bezpieczeństwem w modelu usługowym

System Security as a Service składa się z trzech podsystemów, których zadaniem jest wykrywanie zagrożeń, zapobieganie im oraz odpowiadanie na nie.

W ramach aktywnego monitorowania wykonywana jest analiza zdarzeń sieciowych, monitorowane są urządzenia końcowe, integralność plików, konfiguracje serwerów oraz bazy danych.

W podsystemie zapobiegania zagrożeniom znajdziemy funkcje takie jak zarządzanie domenami, wykrywanie podatności, sprawdzanie polityk bezpieczeństwa, testy phishingowe czy szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników.

Całość pozwala również automatycznie reagować na incydenty w infrastrukturze IT organizacji.

Security as a Service dba o business as usual działów IT

Dzięki usłudze Security as a Service, która oferuje wsparcie doświadczonych analityków i inżynierów oraz odpowiednich narzędzi wewnętrzne działy IT mogą zająć się swoimi codziennymi zadaniami bez konieczności myślenia o zapewnieniu odpowiedniego poziomu cyberbezpeiczeństwa. Dzięki rozliczaniu w modelu usługowym organizacja może z góry przewidzieć koszty oraz nie ma problemów z zatrudnieniem i utrzymaniem specjalistów i wydzieleniem dla nich specjalnej jednostki organizacyjnej w wewnętrznych strukturach firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200