SDN - sieci sterowane programowo

Zalety i zastosowania OpenFlow

Można wymienić wiele zalet OpenFlow, takich jak centralizacja funkcji związanych z zarządzaniem siecią, możliwość ich programowania i sterowania parametrami związanymi z wydajnością przepływu danych.

Jedną z najczęściej podkreślanych przez specjalistów jest scentralizowana natura FIB (Forwarding Information Bases), która pozwala na określenie optymalnych ścieżek routingu dla każdego przepływu danych (aplikacji) i zbudowanie topologii sieci opartej na modelu end-to-end.

Kontroler OpenFlow może uwzględniać i stosować wymagania QoS dla każdego przepływu i usługi świadczonej w sieci. Pozwala to na dynamiczną odpowiedź na zmieniające się wymagania pojedynczych aplikacji, a także lepsze wykorzystanie jej zasobów bez istotnego zmniejszania jakości świadczenia innych usług.

Warto zauważyć, że przełączniki OpenFlow mogą być wyposażone w mechanizmy analizy nagłówków przesyłanych pakietów i wstępnie je filtrować, funkcjonując jak względnie prosta zapora sieciowa, która automatycznie przekazuje przynajmniej niektóre podejrzane pakiety do aplikacji związanych z bezpieczeństwem i działających w wyższych warstwach sieci - zapór aplikacyjnych, systemów IPS czy DLP.

Przełączniki takie mogą tez zostać wykorzystane jako względnie proste, ale jednocześnie tanie urządzenia do równoważenia obciążeń.

Potencjalna fragmentacja rynku

"Wszystko wskazuje na to, że tworzący się obecnie nowy segment rynku związany z rozwiązaniami SDN zostanie podzielony między trzy różne obozy wspierające technologie opracowywane przez Cisco, OpenFlow i VMware" - twierdzi Bob Muglia, wiceprezes Juniper Networks.

Juniper zdecydował się na wsparcie technologii OpenFlow i kontrolerów SDN Floodlight opracowanych przez Big Switch Networks, które zyskały też uznanie i wsparcie ze strony takich firm, jak Arista Networks, Broadcom, Brocade, Citrix, Dell, Extreme Networks, F5, Mellanox i Microsoft. Natomiast HP i IBM postanowiły wprowadzić do oferty własne oprogramowanie oparte na protokole OpenFlow.

SDN - sieci sterowane programowo

Najważniejsze czynniki przemawiające za wdrażaniem SDN i programowalnych sieci operatorskich

Przedstawiciele Cisco starają się zminimalizować znaczenie OpenFlow w rozwoju technologii sieci sterowanych programowo, podkreślając, że technologia ta może znaleźć zastosowanie głównie na uniwersytetach lub w instytucjach badawczych, a to tylko jeden z segmentów rynku. "Cisco inwestuje w koncepcję SDN już od paru lat, gdy firma weszła na rynek systemów Data Center. Ale z naszego punktu widzenia ważna jest pełna architektura SDN a nie tylko poszczególne elementy składowe" - uważa Łukasz Bromirski. - "Cisco zbuduje własne rozwiązanie protokołów kontrolnych i być może dostarczy API zgodne z protokołem OpenFlow, jeśli tylko uzyska on akceptację rynkową na szerszą skalę". Obecnie architektura SDN w Cisco realizowana jest za pomocą otwartego rozwiązania onePK (Open Network Environment Programming Kit), które składa się m.in. z API, które pozwala na dostęp do podsystemów IOS-XE, NX-OS i IOS-XR

Z kolei VMware zapłacił 1,26 mld USD za firmę Nicira, a faktycznie za opracowane przez nią technologie wirtualizacji systemów sieciowych. Nicira została założona przez Martina Casado jednego z twórców OpenFlow, ale standard ten pełnił jedynie pomocniczą rolę w rozwoju firmowego oprogramowania. "Technologie OpenFlow nie są bezpośrednio związane z wirtualizacją sieci. Przede wszystkim koncentrują się na kontrolowaniu funkcji przełączników związanych z aplikacjami, a nie tworzeniu wirtualnej sieci o niezależnej topologii, która kontroluje warstwy L2 i L3" - wyjaśnia Martin Casado.


TOP 200