SDN: infrastruktura cyfrowej gospodarki

O zaletach sieci definiowanych programowo oraz ofercie Huawei w tej dziedzinie opowiadał podczas marcowych targów CeBIT Liu Shaowei, dyrektor produktów i rozwiązań IP w Huawei Technologies.

Jakie korzyści niosą sieci definiowane programowo?

Po pierwsze, klienci otrzymają zwinniejszą i łatwiej konfigurowalną sieć, dzięki czemu są w stanie szybciej dostarczać usługi biznesowi. Skrócenie czasu time-to-market jest bardzo ważne w warunkach ostrej konkurencji. SDN umożliwia radykalne skrócenie czasu dostarczania nowych usług. Obecnie potrzebujemy jedynie kilku minut czy zaledwie kilku godzin, by uruchomić nowe usługi.

SDN: infrastruktura cyfrowej gospodarki

Liu Shaowei, dyrektor produktów i rozwiązań IP w Huawei Technologies

Dzięki migracji infrastruktury do architektury SDN możemy znacząco uprościć zarządzanie całą siecią, a jej diagnozowanie i konfiguracja nie wymagają przy tym wielu osób. To wszystko przekłada się na znaczne oszczędności.

Zobacz również:

  • Znamy nazwę pierwszego narzędzia anty-ransomware, które uzyskało certyfikat Tolly Group
  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką

SDN zwiększa stopień wykorzystania posiadanych zasobów, w tym serwerów, sieci czy systemów firewall. Wszystkie te elementy możemy udostępniać w postaci puli zasobów do podziału dla wszystkich biorców usług w zależności od potrzeb.

Może Pan podać przykład?

Podam przykład z brytyjskiego Uniwersystetu Newcastle, w którym pomagaliśmy stworzyć centrum danych. Wspominali, że mają problem z czymś, co określają „shadow investments”. Na Uniwersytecie prowadzonych jest wiele projektów badawczych, a każdy z nich potrzebuje własnego środowiska komputerowego i sieciowego. Infrastruktura sieciowa tworzona była z zewnętrznych zasobów. Ich pozyskiwanie trwało od jednego do kilku miesięcy, a kiedy projekt się kończył, zasoby te nie były wykorzystywane.

CIO uczelni postanowił, że należy stworzyć centrum danych, w którym wszystkie niezbędne zasoby – moc obliczeniowa, sieci itd. – będą dostępne tak, aby w jeden dzień, a nawet w kilka godzin dało się je skierować do odpowiednich projektów. A kiedy projekty te się zakończą, uwolnić zasoby, by mogli z nich korzystać pozostali użytkownicy.

Takie podejście pozwala uzyskać znaczne oszczędności. Zaletą sieci definiowanych programowo jest to, że mogą się zmieniać na życzenie. Jesteśmy w stanie konfigurować wirtualne, logiczne topologie sieci bez konieczności zmian w warstwie fizycznej sieci.

Sieci definiowane programowo mają być odpowiedzią na potrzeby klientów. Do czego na przykład wykorzystują oni tego typu rozwiązania?

Obecnie dzięki wprowadzanym przez nas kontrolerom SDN możemy razem wykorzystywać rozwiązania Big Data oraz SDN. Oznacza to, że kontroler ma dostęp do większej ilości informacji niż wcześniej. Dotąd informacje pozostawały w różnych urządzeniach sieciowych, teraz jesteśmy w stanie sprowadzić je do kontrolera. Dzięki temu mamy możliwość wykorzystania analizy Big Data choćby do wcześniejszego zapobiegania utracie dostępności.

Podam przykład jednego z klientów Huawei, będącego dużym dostawcą usług internetowych (ISP). Firma ta ma wiele centrów danych oraz działający na podstawie rozwiązań Big Data system analizujący bezpieczeństwo. To ich kluczowe narzędzie do zapewniania bezpieczeństwa – dziennie notują ponad 10 tys. incydentów w sieci. Wykorzystują analizę Big Data do przewidywania incydentów i wczesnego im zapobiegania. Połączenie platformy analitycznej z kontrolerem SDN umożliwia integrowanie gromadzonych informacji. Pozwala to znajdować nieprawidłowości i wyłapywać sygnały, których nie dawało się odnaleźć wcześniej.

Czym różnią się rozwiązania SDN proponowane przez Huawei od oferty konkurentów?

Wymienię kilka unikatowych cech naszego rozwiązania. Jedną z nich jest otwartość. Huawei może sobie na nią pozwolić, ponieważ nasz biznes w segmencie Enterprise jest stosunkowo młody. Dzięki temu jesteśmy gotowi do adaptowania nowych technologii.

CeBIT 2016 pod znakiem cyfrowej gospodarki

Tegoroczne targi CeBIT odbywał się pod hasłem „d!conomy: join – create – succeed”. Hasło dobrze oddaje prezentowane przez dostawców rozwiązania, w większości oscylujące wokół technologii mobilnych, sieciowych i chmurowych – fundamentów cyfrowej gospodarki (Digital Economy).

CeBIT to jedne z największych targów teleinformatycznych na świecie. Pierwsze odbyły się w 1986 r. Od kilku lat CeBIT adresowane są w szczególności do przedsiębiorców i nastawione na segment B2B. Targi gościły w tym roku ponad 3,3 tys. wystawców z 70 krajów.

Organizowane przez Deutsche Messe targi CeBIT w Hanowerze trwały od 14 do 18 marca br.

Druga, specyficzna cecha naszego SDN to daleko posunięte możliwości dostosowania naszych rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Zaangażowanie Huawei w segmencie Enterprise sprawia, że bardzo ważni są dla nas wszyscy klienci, również ci, którzy z perspektywy naszych konkurentów nie byliby istotni. Jesteśmy gotowi, by dostosowywać nasze produkty do ich potrzeb. To dla nich bardzo ważne przy podchodzeniu do wdrażania nowych technologii takich jak SDN.

Trzecią unikatową cechą naszej oferty jest niezawodność. Huawei od kilkunastu lat dostarcza sprzęt i rozwiązania sieciowe do operatorów telekomunikacyjnych, którzy świadcząc usługi dla milionów klientów, wymagają najwyższej jakości stosowanych urządzeń. Nasze produkty w segmencie Enterprise, w tym kontrolery SDN, dziedziczą tę cechę i zapewniają klientom z innych branż taką samą wysoką dostępność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200