SD-WAN zwiększa bezpieczeństwo chmur publicznych

Sterowane programowo sieci rozległe SD-WAN to technologia, która zyskuje coraz większą popularność, a przyczynia się do tego głównie wzrost zastosowań chmur publicznych.

Takie są podstawowe wnioski z badań przeprowadzonych przez Vanson Bourne na zlecenie firmy Barracuda i opublikowanych w raporcie Secure SD-WAN: The Launch Pad into the Cloud. Badania objęły ok. 750 firm różnej wielkości i z różnych sektorów gospodarki działających w regionach EMEA, Azji i USA.

Według Gartnera, rynek chmur publicznych będzie rósł 3-krotnie szybciej niż całkowita wartość wszystkich usług IT i do 2022 roku osiągnie poziom 331 mld USD. Zgodnie z prognozami wykorzystanie infrastruktury IT działającej w chmurach publicznych w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie w firmach z poziomu 45% do 76%. Ale głównym problemem hamującym ich wdrożenia są wciąż obawy związane z bezpieczeństwem.

Zobacz również:

  • SD-WAN: samodzielne wdrożenie czy usługa zarządzana?
  • Barracuda do sprzedaży za 4 mld USD

Choć jego poziom zapewniany przez dostawców usług chmurowych jest zwykle wysoki i często większy niż w przypadku klasycznych, lokalnych centrów danych, ale korzystanie z usług z reguły zwiększa pole dla możliwych ataków. A technologia SD-WAN pozwala na istotne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w systemach rozproszonych, w których funkcjonują różne oddziały i użytkownicy mobilni korzystający z aplikacji i danych udostępnianych w firmowych systemach opartych na chmurze.

Stąd też rośnie zainteresowanie sieciami SD-WAN. Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Barracuda, 23% ankietowanych przedsiębiorstw i organizacji już wdrożyła systemy SD-WAN, a 51% planuje je uruchomić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Można zauważyć, że najmniejsze zainteresowanie sieciami rozległymi sterowanymi programowo występuje w Europie, gdzie aż 11% firm w ogólnie nie ma planów wdrożenia tej technologii.

SD-WAN zwiększa bezpieczeństwo chmur publicznych

74% firm deklaruje, że już wdrożyło sieć SD-WAN lub zamierza to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Źródło: raport Barracuda Secure SD-WAN: The Launch Pad into the Cloud.

Główne wnioski z raportu:

• 74% respondentów już wdrożyło definiowaną programowo sieć SD-WAN lub zamierza to zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

• Technologia SD-WAN jest wdrażana najczęściej w przedsiębiorstwach z branży finansowej, a najrzadziej – w organizacjach sektora publicznego.

• 52% firm preferuje wdrożenie rozwiązania SD-WAN za pośrednictwem dostawcy usług chmurowych.

Dodatkowym wynikiem badania jest ocena preferencji użytkowników i popularności największych platform chmurowych. Okazało się, że Microsoft Azure, w porównaniu do AWS i GCP, jest postrzegane jako najbardziej preferowana, bezpieczna i przyjazna użytkownikom platforma chmury publicznej.

SD-WAN zwiększa bezpieczeństwo chmur publicznych

Jak użytkownicy postrzegają bezpieczeństwo i przyjazność trzech najpopularniejszych platform chmury publicznej oferowanych przez Microsoft, Amazon i Google. Źródło: raport Barracuda Secure SD-WAN: The Launch Pad into the Cloud.

Pełna treść raportu Secure SD-WAN: The Launch Pad into the Cloud dostępna jest pod adresem: https://www.barracuda.com/sdwan-report-2020.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200