SCSI wiecznie żywe

Zatwierdzono oficjalnie trzecią specyfikację interfejsu SCSI umożliwiającego transfer danych z prędkością 160 MB/s.

Zatwierdzono oficjalnie trzecią specyfikację interfejsu SCSI umożliwiającego transfer danych z prędkością 160 MB/s.

Ultra3 SCSI zapewnia dwukrotnie większą prędkość przesyłania danych w porównaniu do poprzedniej wersji. Organizacja STA (SCSI Trade Association) zatwierdziła specyfikację nowej wersji interfejsu SCSI o szybkości 160 MB/s.

Do wyboru

Do nowej specyfikacji interfejsu SCSI wprowadzono zestaw funkcji, które jednak są elementami opcjonalnymi i nie muszą być uwzględniane przez producentów sprzętu. Najważniejsze modyfikacje zastosowane w Ultra3 SCSI to możliwość transmisji dwóch fragmentów danych w jednym cyklu zegara (double-transition clocking), funkcja kontroli błędów CRC (Cyclic Redundancy Checking), możliwość negocjacji optymalnej szybkości transmisji ułatwiająca podłączanie urządzeń w trybie plug & play (przede wszystkim elementów o niskiej prędkości przesyłania danych) oraz szybki arbitraż redukujący czas odłączania i przyłączania urządzeń do szyny SCSI. Ultra3 SCSI jest wstecznie zgodny z poprzednimi wersjami standardu i umożliwia podłączanie urządzeń poprzednich generacji.

Ultra 160/M

Brak obowiązku korzystania przez producentów ze wszystkich wprowadzonych do specyfikacji funkcji oznacza, że np. na dysku może być umieszczone logo Ultra3 SCSI, mimo iż jego interfejs zapewnia jedynie wysoką szybkość przesyłu danych. Aby uniknąć nieporozumień i problemów ze współpracą nowych urządzeń wyposażonych w ten interfejs, STA wprowadziła dodatkowy podstandard - Ultra 160/M, który zapewnia możliwość zarządzania urządzeniami peryferyjnymi. Ultra 160/M wymaga dostępności dodatkowych funkcji określonych w specyfikacji, takich jak kontrola błędów CRC i negocjacja szybkości transmisji.


TOP 200