SCO: zapłacą miliard za Linuxa

SCO Group wystąpiła do sądu o miliard dolarów odszkodowania za udostępnienie i wykorzystanie przez IBM fragmentów kodu źródłowego systemu Unix w Linuksie.

Zarzuty dotyczą "nieuczciwej konkurencji, ujawnienia sekretów handlowych, łamania warunków umowy i innych niezgodnych z prawem działań działu IBM zajmującego się rozwojem oprogramowania Linux". Darl McBride, prezes SCO, uważa, że IBM, bez zezwolenia SCO, udostępnił środowisku linuxowemu kod źródłowy Unixa (a dokładnie systemu AIX) należący do jego firmy.

Licencję na system Unix IBM uzyskał w 1985 r. od AT&T. Na tej podstawie IBM rozwinął własną platformę unixową - AIX. Podobne umowy AT&T podpisywał z innymi producentami, w tym Hewlett-Packard. Tymczasem 10 lat później SCO zakupiła od AT&T pełne prawa do kodu źródłowego systemu udostępnionego IBM. Prezes SCO uchylił się jednak od wyjaśnienia, jakie fragmenty kodu AIX zostały udostępnione. Zasłaniał się tym, że dokładne informacje zostaną zaprezentowane w sądzie przez adwokatów reprezentujących jego firmę. Jednocześnie stwierdził, że pozew jest skierowany wyłącznie przeciwko IBM, a nie całemu środowisku linuxowemu, do którego SCO również należy, rozwijając własną odmianę Linuxa.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Zdaniem niektórych prawników udowodnienie prawdziwości oskarżeń będzie trudne i proces może się ciągnąć przez wiele lat. Jeśli jednak SCO zwycięży, będzie to miało ogromny wpływ na cały przemysł IT, gdyż praktycznie każda firma mająca w ofercie system Unix będzie zagrożona podobnymi pozwami. Jeżeli SCO wygra proces, to być może programiści i użytkownicy poszczególnych odmian Linuxa zostaliby zmuszeni do uzyskania lub zakupu licencji na kod źródłowy, który sąd uzna za należący do SCO. Przedstawiciele środowiska linuxowego uspokajają, twierdząc, że w przypadku wygranej SCO są w stanie szybko usunąć z sytemu zakwestionowane przez sąd fragmenty kodu źródłowego i zastąpić je oprogramowaniem, do którego SCO nie będzie mogło zgłaszać swoich praw.

***

Więcej w tygodniku Computerworld nr 11/2003 (data wydania 17 marca br.)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200