SCO: wsparcie na kredyt

Okazuje się, że większość środków, które mają stanowić wsparcie dla bankrutującej firmy SCO, zostanie udzielone w postaci kredytu. Prywatny fundusz zainwestuje w SCO zaledwie 5 mln USD. Przedstawiciele inwestora domagają się również, aby ze stanowiska dyrektora zarządzającego spółki ustąpił Darl McBride.

Według wcześniejszych informacji prywatny fundusz inwestycyjny Stephen Norris Capital Partners miał udzielić spółce SCO Group wsparcia finansowego w wysokości 100 mln USD. Tymczasem będzie ono dwudziestokrotnie niższe. Pozostałe 95 mln USD zostanie udzielone w postaci długoterminowego, wysokooprocentowanego kredytu. Najprawdopodobniej niezależnie od tego SCO skorzysta z oferty SNCP.

SCO Group jest m.in. właścicielem praw do systemu Unix. Firma w ostatnich latach zasłynęła ze swoich pozwów przeciwko koncernom IBM i Novell. Wypowiedzi przedstawicieli funduszu SNCP pozwalają sądzić, że wsparcie dla SCO jest traktowane jako inwestycja z widokami na duże zyski. Gdyby amerykański sąd uznał racje SCO, firmie przysługiwałoby nie tylko odszkodowanie od IBM w wysokości 5 mld USD. Spółka zyskałaby również częściowe prawa do przychodów z komercyjnych dystrybucji systemu Linux. Jeżeli sąd uzna, że kod Linuksa rzeczywiście zawiera chronione prawnie fragmenty systemu Unix, będzie to miało ogromny wpływ na cały rynek IT. Zdaniem analityków i prawników jest to jednak mało prawdopodobne. "SCO od ponad trzech lat sądzi się z IBM i do tej pory nie udało im się dowieść, że Linux narusza przysługujące im prawa" - mówi Mark Radcliffe, prawnik firmy DLA Piper.

Firma SCO Group odwołała się również od wyroku w sporze z Novellem. Pod koniec kwietnia sąd ma rozważyć apelację. Przedstawiciele pozwanego koncernu odmówili komentarza.

SCO Group ma od pewnego czasu poważne problemy finansowe. Od połowy września zeszłego roku firma znajduje się w fazie reorganizacji i jest objęta tymczasową ochroną przed wierzycielami. Z tego względu zapowiedziana transakcja z SNCP musi jeszcze zyskać akceptację sądu upadłościowego w amerykańskim Delaware.


TOP 200