SCO szuka partnerów dla UnitedLinux

SCO Poland podpisało dwie pierwsze umowy z polskimi firmami programistycznymi, które będą tworzyć aplikacje na platformę UnitedLinux. Są to: MacroSoft i Hansa Business Solutions.

SCO Poland podpisało dwie pierwsze umowy z polskimi firmami programistycznymi, które będą tworzyć aplikacje na platformę UnitedLinux. Są to: MacroSoft i Hansa Business Solutions.

Prowadzone są rozmowy z kolejnymi siedmioma firmami, a do końca tego roku SCO chce podpisać umowy partnerskie z ok. 20 polskimi producentami aplikacji. W marcu br. ma się rozpocząć rekrutacja nowych partnerów w Polsce.

"Interesują nas głównie firmy tworzące rozwiązania dla małych i średnich firm, które opracowywały je na nasze platformy, inne dystrybucje Linuxa lub Windows Microsoftu" - mówi Greg Bogochwalski, dyrektor SCO na Europę Środkową i Skandynawię. SCO Poland współpracuje także z producentami sprzętu, m.in. krakowską firmą ABA. Niedługo zostanie również podpisana umowa z polskim oddziałem Maxdaty na preinstalowanie systemu UnitedLinux na sprzęcie tej firmy.

W listopadzie 2002 r. firmy wchodzące w skład konsorcjum UnitedLinux - SCO (poprzednio Caldera), SuSE Linux, Turbolinux i Connectiva - wprowadziły na rynek pełną wersję własnej odmianę Linuxa. Konsorcjum prowadzi już prace nad kolejną wersją UnitedLinux. Jego premiera jest zapowiadana na wrzesień 2003 r. Przygotowywana jest także tzw. biurkowa wersja UnitedLinux. W Polsce tylko SCO Poland oferuje UnitedLinux. W wersji SCO Linux 4.0 - oprócz jądra systemu, programów instalacyjnych, sterowników i podstawowych narzędzi programistycznych - znajdą się klient i okrojona wersja systemu SCO Volution Manager. To pakiet wspomagający zarządzanie i dystrybucję oprogramowania na komputerach PC.

Obecnie sprzedaż SCO Linux stanowi jedynie kilka procent przychodów z dystrybucji wszystkich platform systemowych SCO Poland. Polski oddział firmy - m.in. przez podpisywanie umów partnerskich - ma się zająć przede wszystkim promocją tej platformy.

Niedawno przedstawiciele IBM, HP, Oracle i Sybase poinformowali, że będą wspierać tylko dwie dystrybucje Linuxa, oferowane przez Red Hat Software i konsorcjum UnitedLinux.


TOP 200