SCO kolejny raz przegrywa w sądzie i ma zapłacić Novellowi 2,5 mln USD

Na mocy orzeczenia amerykańskiego sądu SCO ma zapłacić firmie Novell 2,55 mln USD jako zadośćuczynienie za bezprawne pobieranie opłat licencyjnych od firmy Sun Microsystems i naruszenie obowiązków powierniczych. Niezależnie od tego firmie SCO Group grozi likwidacja.

W zeszłą środę (16 lipca) sąd Stanu Utah nałożył na SCO karę w wysokości 2,55 mln USD. Biorąc pod uwagę aktualny stan finansów firmy jest to kwota astronomiczna. Warto dodać, że według wyliczeń Novella, SCO w sposób nieuprawniony pobierał od użytkowników Uniksa łączne opłaty w wysokości przekraczającej 20 mln USD. Tak dużego odszkodowania jednak nie przyznano, gdyż sędzia stanowy Dale Kimball uznał, że odszkodowanie nie obejmie przychodów SCO ze sprzedaży licencji systemów UnixWare i OpenServer. Liczące 43 strony uzasadnienie wyroku można pobrać ze stron Groklaw (dokument PDF).

Historia konfliktu SCO i Novella sięga 1995 roku. Trzynaście lat temu roku firma Santa Cruz Operation nabyła od firmy Novell prawa do kodu źródłowego systemu Unix. W 2003 roku, po kilku zmianach w strukturze właścicielskiej, ta sama firma, występująca pod nazwą SCO Group oskarżyła twórców i dystrybutorów dystrybucji systemu Linux o bezprawne wykorzystywanie elementów kodu systemu Uniksa. Pierwszy pozew dotyczył firmy IBM. Za udostępnienie kodu Uniksa twórcom Linuksa SCO domagała się m.in. odszkodowania w łącznej wysokości 5 mld USD. Rok później do grona oskarżonych dołączył poprzedni właściciel źródeł Uniksa. Według władz SCO Novell miał bezpodstawnie utrzymywać niektóre prawa do systemu i czerpać z nich korzyści finansowe. Jednak niemal dokładnie rok temu amerykański sąd odrzucił oskarżenie wobec Novella. Co więcej - uznano, że to właśnie Novell jest prawowitym właścicielem praw autorskich systemów Unix i UnixWare. Decyzja ta wynika m.in. z faktu, że w umowie zakupu praw do Uniksa z 1995 roku zastrzeżono, iż SCO ma przekazywać opłaty licencyjne za wszystkie wersje systemu Unix System V Release X na rzecz Novella. Postanowienie to dotyczyło całości opłat licencyjnych (za wszystkie wersje Uniksa SVRX) pomniejszonych o 5 proc. kosztów manipulacyjnych. Wobec tego orzeczenia większość zarzutów SCO, także wobec IBM, stała się bezpodstawna.

Przedstawiciele SCO zapowiedzieli apelację. Nie wiadomo jednak, czy firma, która boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi i balansuje na granicy likwidacji, dotrwa do końca całego procesu. We wrześniu 2007 roku władze SCO złożyły, trzeci już, wniosek o ochronę przed wierzycielami na czas reorganizacji. W lutym poinformowano, że fundusz inwestycyjny Stephen Norris Capital Partners udzieli firmie wsparcia finansowego. Jednak rozmowy na temat ewentualnego dekapitalizowania firmy, której aktywa szacowano rok temu na niecałe 15 mln USD przy 7 mln USD długu, przedłużają się. Tymczasem przedstawiciele amerykańskiego Departament Sprawiedliwości zapowiedzieli, że SCO Group zostanie ostatecznie postawione w stan likwidacji jeśli aktualna próba reorganizacji nie powiedzie się.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200