SCO jednak nie zbankrutuje

Prywatna spółka inwestycyjna zamierza zainwestować w SCO Group 100 mln USD. Transakcja, która miałaby uratować firmę przed bankructwem, ma zostać sfinalizowana w najbliższym czasie. Jednocześnie SCO zapowiada, że nie zamierza odstąpić od dochodzenia swoich, rzekomo naruszonych praw, w sądzie.

Przypomnijmy, SCO Group jest znana ostatnio przede wszystkim z licznych pozwów przeciwko twórcom systemu Linux i firmie IBM. Obecnie to właśnie SCO jest właścicielem praw do kodu źródłowego systemu Unix. Firma, która nabyła prawa do oprogramowania w 1995 r. od Novella, domaga się od IBM 5 mld USD odszkodowania.

W 2004 roku Novell również został oskarżony przez SCO Group, która zarzucała mu bezpodstawne utrzymywanie praw do systemu Unix. W połowie zeszłego roku amerykański sąd oddalił te zarzuty i stwierdził, że SCO ma dzielić się z Novellem przychodami ze sprzedaży licencji pobranych od Microsoftu i Suna.

Zobacz również:

  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

Dofinansowanie ze strony funduszu Stephen Norris Capital Partners przychodzi w najlepszym dla SCO momencie. W połowie września 2007 r. SCO, w obawie przed bankructwem zapowiedziało reorganizację, złożyło bowiem wniosek o ochronę przed wierzycielami. Według amerykańskiego prawa na czas takiej reorganizacji zostały wstrzymane wszelkie roszczenia wierzycieli firmy. Restrukturyzacja zakłada m.in. redukcję zatrudnienia i rozwój linii produktowej.

Jeff Hunsaker, dyrektor wykonawczy SCO uważa, że transakcja nie tylko uratowałaby firmę przed bankructwem. Jego zdaniem pozwoliłaby również na szerszą reorganizację i rozwój oferty SCO. Z kolei Stephen Norris, partner zarządzający SNCP twierdzi, że wsparcie dla SCO będzie doskonałą inwestycją. "SNOP dostrzega ogromny potencjał firmy SCO oraz jej licznych produktów i usług. Zamierzamy skorzystać z nadarzającej się możliwości i wspierać SCO w jej działaniach" - twierdzi Norris.

Nie jest to pierwsza zapowiedź tego typu transakcji. W październiku zeszłego roku pojawiły się spekulacje jakoby dofinansowanie miała zaoferować firma JGD Management. Transakcja opiewająca na 36 mln USD nie doszła jednak do skutku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200