SCO chce wskrzesić Unix System Laboratories?

W ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że spółka wystąpiła w czerwcu do amerykańskiego urzędu patentowego z wnioskiem o zastrzeżenie nazwy Unix System Laboratories, należącej niegdyś do działu AT&T, który był właścicielem praw do nazwy i kodu źródłowego Unix System V. Tymczasem po drugiej strony barykady rozpoczyna się LinuxWorld w San Francisco. Atmosferę podgrzewają doniesienia o możliwym przejęciu Novella przez...Sun Microsystems.

Czyj Unix ?

System Unix opracowany przez AT&T kilkakrotnie zmieniał właściciela. W 1993 r. prawa do jednej z wersji systemu wraz z zakupem należących do AT&T Unix System Laboratories (USL) przejęła firma Novell. Dwa lata później prawa do opracowanej przez USL wersji UNIX System V i linii produktów Novell Unixware nabyła SCO.

Rzecznik prasowy SCO nie ujawnił w jakim celu producent wykorzysta legendarną nazwę - Złożyliśmy wniosek, gdyż wierzymy, że w tej nazwie drzemie pewien potencjał. Jeżeli uzyskamy prawa do nazwy na pewno ją wykorzystamy, jednak na konkrety jest jeszcze za wcześnie - powiedział Blake Stowell. Być może więcej szczegółów ujawni szef SCO Darl Mcbride podczas SCO Forum 2004, na którą przybędą użytkownicy rozwiązań firmy, aby celebrować 25-lecie firmy oraz 35-lecie powstania samego systemu.

Zamiary SCO oprotestował natychmiast właściciel praw do nazwy Unix - The Open Group, argumentując, że byłoby to naruszeniem wcześniejszego porozumienia, na mocy którego SCO może wykorzystywać ten znak handlowy.

Zobacz również:

  • macOS 13.4 - problemy z kompatybilnością z aplikacjami
  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane

Jak informowaliśmy wcześniej, sąd oddalił pozew SCO przeciwko koncernowi DaimlerChrysler, co zdaniem analityków oznacza bardzo duże osłabienie pozycji spółki w jej walce o pieniądze za licencje na korzystanie z "nielegalnej kopii Uniksa".

Wysiłki SCO wydają się nie robić już wrażenia na branży linuksowej. Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem Linuksa. Drugiego sierpnia w San Francisco rozpoczyna się

LinuxWorld . Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. gości. W imprezie weźmie udział 200 wystawców. Novell, Computer Associates, Sun, Dell, IBM, Red Hat i wielu innych

zaprezentują swoje najnowsze propozycje linuksowe.

Tymczasem, jak donosi Wall Street Journal, szef Sun Microsystems Jonathan Schwartz zapytany o możliwe przejęcie Novella powiedział, że bierze pod uwagę wszystkie możliwości. Celem tej transkacji byłoby przejęcie kontroli nad system operacyjnym, strategicznym z punktu widzenia IBM-a. W efekcie, zdaniem Schwartza, Sun Microsystems odniósłby korzyści w segmencie serwerów takie, jak kiedyś Microsoft po tym jak Big Blue wybrał Windows na system operacyjny swoich komputerów osobistych.

Jak ujawnił szef Suna, producent przymierzał się wcześniej do zakupu SuSE. Proponowana cena była na tyle niska, że Novell został zmuszony do podniesienia swej oferty na niemiecką firmę do 130 mln USD, płacąc w końcu 210 mln USD. Wartość Novella jest wyceniana na ok. 2,6 mld USD, zaś Sun Microsystems ma do dyspozycji 7,61 mld USD. Jak informowaliśmy wcześniej, niedawna ugoda z Microsoftem podreperowała nieco finanse spółki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200